PHACE uznany za chorobę niedawno!

PHACE został uznany za chorobę stosunkowo niedawno
Image

Zespół PHACE Boston Children's Hospital

PHACE został uznany za chorobę stosunkowo niedawno. PHACE (czasami nazywany również asocjacją PHACE, zespołem PHACES, asocjacją PHACES lub zespołem Pascuala-Castroviejo typu II) to powiązany zbiór zaburzeń charakteryzujących się dużym naczyniakiem niemowlęcym (łagodnym guzem, prezentującym się jako ślad truskawkowy) na twarzy, skórze głowy i szyi wraz z kombinacją wad mózgu, naczyń krwionośnych, oczu, serca i klatki piersiowej.

Przyczyna PHACE jest nieznana, a zespół ten występuje rzadko. Jego nazwa to akronim opisujący zbiór anomalii, które razem składają się na schorzenie:

wrodzone wady rozwojowe mózgu, najczęściej dotyczące tylnej części mózgu, takie jak cysty Dandy-Walkera

Naczyniak krwionośny: łagodny guz naczyniowy lub anomalia, która u dzieci z PHACE zwykle pojawia się jako czerwone znamię na twarzy, skórze głowy lub szyi

Zmiany tętnicze: nieprawidłowe tętnice, zwykle w głowie lub szyi

Wady serca lub koarktacja aorty: wrodzone wady serca i jego głównych naczyń krwionośnych

Nieprawidłowości oczu lub endokrynologiczne

Niektórzy ludzie dodają również S na końcu nazwy schorzenia, odnosząc się do nieprawidłowości w mostku (mostku) obserwowanych u niektórych dzieci z PHACE.

Każde dziecko, u którego zdiagnozowano PHACE, ma inną kombinację anomalii i objawów. W związku z tym opieka nad każdym dzieckiem z PHACE jest wysoce spersonalizowana i może wymagać doświadczenia klinicystów i specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

źródło: https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/p/phace-syndrome

 
Image
Justyna CŚ
Założycielka i główny administrator strony naczyniaki.pl związany z tematyką naczyniaków już od ponad 10 lat.

Proponowane tematy

Wesprzyj nas ❦