malformacja naczyniowa naszej corki

  • 11
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dzień dobry panie doktorze.

    nasze dziecko urodziło się z guzem, który w pierwszych dniach życia był diagnozowany na klinice, gdzie ustalono, że jest to malformacja naczyniowa okolicy karku. zalecono natłuszczać alantanem i masować, niemniej dość pośpieszna konsultacja podczas hospitalizacji z bardzo zapracowanym specjalistą, i nasz oczywisty brak wiedzy na temat takiej anomalii, nie rozjaśniły nam sposobów masażu, ewentualnych konsekwencji itp. za 3 miesiące mamy mieć wizytę w poradni chirurgii onkologicznej. jednak wciąż nie mamy pojęcia jak z tym postępować dokładnie, by pomóc, a nie zaszkodzić oraz co nas jeszcze może czekać. dlatego mamy do pana pytania, mając nadzieję na odpowiedź.

    zalecono nam masaż-7-8 razy dziennie (w ciągu dnia, w nocy dziecko ma wypoczywać). jak długo powinien trwać? jaką stosować technikę? czy ma być intensywny i „silny, tak by rozmiękczyć wyczuwalną wewnętrzną tkankę, która ma tendencję do twardnienia, czy delikatny (mamy lęk przed uszkodzeniem naczyniaka)? czy można masować środkową część naczyniaka, jeśli widać, że pod wpływem masażu skóra robi się tam czerwona?

    i tak naprawdę jaki jest cel tego masażu – ma pomagać zanikać guzowi? czy ma działać przeciwzakrzepowo lub jeszcze inaczej?

    czy stosować też kompresy z maścią alantanem, by utrzymać stałe nawilżenie skóry i nocą utrzymywać nacisk na guza zamiast masażu?

    jak długo według pana (o ile to możliwe) może trwać proces wchłaniania? czy proponowałby pan jakieś alternatywne metody leczenia? czy może jednak konieczna będzie operacja usunięcia? i czy taka operacja jest bardzo obciążająca?

    załączamy zdjęcia , możemy też podesłać wypis.

    z góry bardzo, bardzo dziękujemy za odpowiedź

    Last edited by Małgorzata Ś-K on 2014-01-03, 17:18; edited 3 times in total

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; rozumiem, że dziecko urodziło si z "guzem"? proszę zacytować opis z usg/tk bądź rezoznasu magnetycznego... pytanie pierwsze: jakiego rodzaju jest to zmiana? gorąca? zapewne jeden z 2 naczyniaków wrodzonych (rich lub ewentualnie nich). chłodna? malformacja żylna lub limfatyczna, albo mieszana. masaż??? kompletnie nie rozumiem celu i nie sądzę, aby było to pomocne. zależnie od rozpoznania: albo zmiana do obserwacji, albo do usunięcia chirurgicznego...

    pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dzień dobry panie doktorze. dziękujemy bardzo za szybką odpowiedź. przedstawiamy historię diagnostyki i wstępnego leczenia:

    dziecko urodzone 4.12.

    6.12. konsultacja chirurga-onkologa: „od momentu urodzenia guz okolicy karkowej. klinicznie guz naczyniowy średnicy 40 mm, dobrze odgraniczony od podłoża, w skórze otaczającej guz licznie poszerzone naczynia krwionośne. skóra nad zmianą bardzo sucha z drobnymi strupkami. obraz odpowiada malformacji naczyniowej, wymaga masażu i bardzo intensywnego natłuszczania alantanem w maści. zlecono usg z dopplerem.

    opis wyniku badania: „w okolicy podkarkowej w linii pośrodkowej w tkance podskórnej widoczny jest dość jednorodny, hiperechogeniczny guz o wymiarach ok. 3,6 x 2,9 cm. w badaniu kodowanym kolorem widoczna dość skąpa sieć naczyniowa. w obrębie zmiany nie uwidoczniono przestrzeni torbielowych. pod zmianą, powyżej wyrostków kolczystych kręgów widoczna jest bogata sieć naczyń z niskooporowym przepływem. nie uwidoczniono łączności z kanałem kręgowym. obraz zmiany odpowiada w pierwszej kolejności naczyniakowi krwionośnemu.

    18.12. rekonsultacja chirurga-onkologa: „ stosowane postępowanie doprowadziło do istotnej regresji guza, a wykonane badanie usg potwierdziło jej naczyniowy charakter. klinicznie zmniejszenie masy guza oraz reakcja naskórkowania od czasu poprzedniej konsultacji. ustępuje hiperskleroza w części centralnej. wymaga nadal intensywnego natłuszczania alantanem w maści i masowania guza.

    dodamy, że na ten moment my nie obserwujemy zmniejszenia, ani zwiększenia tej zmiany. naszym zdaniem była ona może większa bezpośrednio po porodzie, a także dużo bardziej ruchoma „chełbocząca(tak samo określali ją lekarze). teraz jest „sztywna, stabilna, mięknie po masowaniu-nacisku palców. jest naszym zdaniem dość ciepła, ale nie gorąca, ani chłodna. ma temperaturę ciała dziecka (po zmierzeniu).

    prosimy o wyrażenie pana opinii na temat „guza i sposobu dalszego postępowania z nim. dziękujemy za zainteresowanie, poświęcony czas i pomoc.

    małgorzata i piotr

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; jest to zapewne zmiana naczyniowa, ale nie mamy podstaw, aby postawić osateczne rozpoznanie. usg jest opisane "dziwnie" (nie odpowiada opisowi w żadnej typowej zmianie naczyniowej), wygląd również nie upowaznia do ostatecznej kwalifikacji. sugestia dr onkologa, że jest to "naczyniak krwionośny" niestety nic nie oznacza (odsyłam na stronę www.naczyniaki.com w celu zapoznania się z obowiązującą klasyfikacją). zmiana widoczna w momencie urodzenia jako guz to z pewnością nie jest naczyniak wczesnodziecięcy. zapewne jest to rich (szybko zanikający naczyniak wrodzony), ale powinien on mieć szybki i intensywny przepływ w usg i zazwyczaj ma obwódkę jasnego "halo" dookoła (a tu tego nie widać). może to być malformacja - nie zanika i czekanie nic nie da, czyli do leczenia operacyjnego; lub khe albo ta ( z guzów naczyniowych) i również wymaga leczenia... proponuję powtórzyć usg w innym miejscu, a w przypadku braku jednoznacznej odpowiedzi należy wykonać rezonans magnetyczny. powinno sie również skontrolować badania krwi - morfologia z płytkami oraz układ krzepnięcia z d-dimerami...

    pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękujemy bardzo za cenne informacje. uprzejmie prosimy o udzielenie jeszcze odpowiedzi na kilka nasuwających się nam pytań.

    jak często należy wykonywać badania krwi i czy istnieje jakieś zagrożenie dla zdrowia dziecka (np. zła krzepliwość krwi)? (córka miała oczywiście prawidłowe wyniki z morfologii przed wypisaniem z kliniki - plt 380, jednak nie widzimy w wypisie, by miała badanie na d-dimery). chcielibyśmy wykonać u pana odpowiednie badanie/a (usg,rezonans) i poznać pańską diagnozę, jednak na ten moment wydaje nam się to trudne, ponieważ dziecko ma dopiero 1 miesiąc, a podróż zimą zajęłaby nam ok. 12 h. czy lepiej już pilnie powtórzyć usg i podejmować kroki w kierunku konkretnego leczenia, czy można odczekać kilka miesięcy obserwując guza i kontrolując w poradni chirurgii onkologicznej (mamy oczywiście już umówioną kolejną wizytę), by następnie móc udać się bezpiecznie do pana? czy moglibyśmy jeszcze prosić pana o diagnozę za pośrednictwem internetu, jeśli wykonamy na miejscu nowe badania? czy istnieje możliwość wykonania takich badań u pana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i jak mniej więcej szacuje się czas oczekiwania wtedy na nie? od kogo potrzebowalibyśmy skierowanie? i jeśli zmiana wymagałaby w ostateczności usunięcia chirurgicznego, to jaki byłby już odpowiedni i w miarę bezpieczny wiek dziecka na wykonanie operacji?

    pozdrawiamy, małgorzata i piotr

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    bardzo, bardzo dziękujemy.

    będziemy działać i pozwolimy sobie na przesłanie do konsultacji wyników badań, które wykonamy.

    dodamy też, że jesteśmy pełni podziwu dla pana aktywności na forum i bezinteresownej pomocy przekazywanej dla pewnie nieraz skołowanych rodziców.

    dziękujemy

    piotr i małgorzata

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowny panie doktorze

    właśnie odebraliśmy wyniki badań krwi - jako laicy w tych tematach czujemy się zaniepokojeni.

    oto one:

    d-dimery - 607,0 ng/ml

    płytki krwi z tego co widzimy w normie - 323

    jest kilka wyników poza normą wskazaną w sprawozdaniu z badań z morfologi w tym np krwinki czerwone 2,93, hematokryt 28,6%.

    niebawem będziemy mieć usg dopplera.

    czy te podwyższone d-dimery mogą coś oznaczać dla naszego przypadku?

    dziękujemy bardzo serdecznie i pozdrawiamy

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; podwyższone d-dimery świadcza o nasilonym wykrzepianiu, zapewne w guzie, dodatkowo widoczna zauważalna anemizacja (spadek krwinek czerwonych i hematokrytu). dla mnie powinno się wykonać rezonans i usunąć zmianę... przynajmniej będzie na 100% wiadomo co to jest. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękujemy serdecznie. postaramy się jak najszybciej rozwiązać tą sytuacje - niemniej mamy takie pytanie, gdyby pojawiły się w naszym obszarze polski trudności jest możliwość konsultacji i leczenia u państwa w ramach prywatnej praktyki?

    małgorzata i piotr

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; poniżej namiary na ewentualne miejsca konsultacyjne:

    aktualne możliwości konsultacji w gdańsku/sopocie:

    1. poradnia chirurgii dziecięcej (nfz) – budynek szpitala kolejowego, ul. powstańców warszawy; poniedziałki 13.00-15.30; po uprzedniej rejestracji telefonicznej: 058 3023031 wew. prosić rejestrację.

    2. poradnia chirurgii dziecięcej (prywatnie) – ii piętro; budynek „swissmed, gdańsk ul. jaśkowa dolina 132, wtorki 08.00-11.00; po uprzedniej rejestracji telefonicznej 058 5241500

    3. gabinet konsultacyjny (prywatnie lub abonament medicover) – przychodnia „medicover, gdańsk ul. beniowskiego 18; wtorek w godz. 19.00-21.00; po uprzedniej rejestracji telefonicznej numer 0419596

    4. centrum medycyny specjalistycznej sanitas; 80-460 gdańsk, ul. pilotów 21; środy (poza piewszą środą miesiąca); konsultacje plastyczne i chirurgii dziecięcej oraz zabiegi operacyjne; rejestracja telefoniczna w godzinach 08.00-20.00: 58 7858555; www.centrumsanitas.pl

    5. specjalistyczne gabinety lekarskie „kur-ort; „krzywy dom w sopocie; i p. centrum medyczne; ul. hafnera 6; czwartki od godz. 15.30; po uprzedniej rejestracji telefonicznej (58) 5555215, lub drogą e-mail: rejestracja@kur-ort.pl; informacja na stronie internetowej www.kur-ort.pl

    pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Małgorzata Ś-K Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękujemy jeszcze raz bardzo serdecznie za wszystko!

    działamy.

    czy państwa stowarzyszenie o którym czytaliśmy w innych częściach forum działa nadal, by można było przekazać 1% podatku?

    piotr i małgorzata

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦