Naczyniak na ramieniu

  • 2
  • 0
  • Naczyniaki dziecięce/Wczesnodziecięce
  • Odpowiedział specjalista
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    hiacynta Od 25-01-2022 na forum.

    Witam, okolo miesiąca po narodzinach u córki pojawił się naczyniak bardzo bordowy i wypukły. Po konsultacji z chirurgiem zostało rozpoczęte leczenie propranololem- miala wtedy 2 miesiące. Dodam ze o żadnych masciach ani kroplach Pani doktor nie wspomniała kiedy zapytałam czy jest inna opcja leczenie niz tabletki. Obecnie córka ma 19 miesiecy i nadal przyjmuje propranolol. Leczenie mialo trwac ok roku i nie mialo być śladu. Tymczasem mijają kolejne miesiące a naczyniak nadal jest. Pani chirurg zaproponowała krioterapie. Szukałam informacji o tym sposobie leczenia ale nie znalazłam. Czy to dobry pomysł? Boje sie czy zadziała i nie wiem czy zostaną blizny. Czy dalej ma przyjmować tylko propranolol czy wszystko juz najlepiej odstawić? Czy jest opcja że zniknie sam? Albo moze zacząć rosnąć od nowa? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    25 stycznia 2022 14:19
  • Image
    JoAnna Od 02-11-2021 na forum.

    Do leczenia Propranololem kwalifikują się Dzieci z naczyniakami krwionośnymi w fazie proliferacji, ale leczenie nie może być rozpoczęte później niż przed ukończeniem 1 roku życia.
    Wskazania do leczenia Propranololem – kryteria wyłącznie do badania :

    rozpoznanie naczyniaka wczesnodziecięcego w fazie proliferacji
    - wiek do 12 miesiąca życia
    - obecność następujących objawów: 

    ucisk lub interferencja z naturalnymi otworami ciała (szpary powiekowe, nozdrza, przewody słuchowe, usta, odbyt, cewka moczowa); 

    obturacja dróg oddechowych spowodowana guzem naczyniowym

    utrudnienie odżywiania

    zagrożenie rozwojem wady wymowy i/lub zgryzu – wskutek - obecności zmiany naczyniowej warg lub jamy ustnej;

    wysoki stopień zagrożenia owrzodzeniem

    Leczenie propranololem rozpoczyna się w fazie proliferacji – we wczesnym okresie niemowlęcym i powinno być kontynuowane zwykle przez 4-6 miesięcy, w wybranych przypadkach nawet do 12 miesięcy. 

    Źródło: http://www.orchin.org.pl/index.php?LANG=pl&struct=10_1

    Choć wielu rodziców się nimi bardzo niepokoi, to okazuje się, że liczba naczyniaków maleje z wiekiem, a do 12. roku życia większość z nich zanika samoistnie – całkowicie lub częściowo.

    W około 50 proc. przypadków zanikłe naczyniaki pozostawiają po sobie ślady, głównie blizny, przebarwienia lub teleangiektazje (widoczne gołym okiem poszerzenie znajdujących się w niewielkiej odległości od powierzchni skóry drobnych naczyń krwionośnych, znane powszechnie jako tzw. pajączki naczyniowe). 

    „Charakterystyczną cechą naczyniaków jest wzrost w okresie niemowlęcym i zanik (inwolucja) we wczesnym dzieciństwie. Po zakończeniu inwolucji resztkowe naczyniaki skórne można skutecznie usuwać za pomocą lasera” 

    Teoretycznie, rodzice dzieci, które mają na swej skórze naczyniaki, nie mają wielkich powodów do obaw i nie muszą nic w związku z tą przypadłością robić. W niektórych jednak przypadkach, np. gdy naczyniak znajduje się w miejscu, które stwarza ryzyko jego uszkodzenia wskazane może być jego leczenie.

    W praktyce, naczyniaki i inne istotne zmiany skórne należy bacznie monitorować, sprawdzając czy się np. nie powiększają, czy nie krwawią, czy nie zmieniają koloru albo czy nie wydzielają się z nich jakieś płyny. W takim przypadku również konieczna jest konsultacja z lekarzem (pediatrą, dermatologiem).
    ***A najlepiej skonsultować z kilkoma specjalistami :(

    Źródło:https://forumpediatrow.pl/a5264/Naczyniaki-.html

    Zgłoś
    26 stycznia 2022 09:43
  • Image
    Dwyrzyk Od 11-04-2021 na forum.

    Sz. Pani; To jest typowa pozostałość po zaniku naczyniaka, należy odstawić Propranolol i zostawić resztki naczyniaka w spokoju. W przyszłości do ewentualnej laseroterapii pozostałości. Krioterapia to nie najlepszy pomysł - niepotrzebna interwencja, bolesna i mogą zostać blizny. pozdrawiam DW


    Wymiana informacji na stronie naczyniaki.pl jest bezpłatna, ale również od Ciebie zależy jak długo uda się nam ją utrzymać. Dzięki naczyniaki.pl oszczędzasz czas w poszukiwaniu odpowiedzi. Pomóż nam w rozwoju i comiesięcznym opłacaniu strony dobrowolną wpłatą na Zrzutka.pl

    Zgłoś
    28 stycznia 2022 01:41
Wesprzyj nas ❦