naczyniak plaski u osoby doroslej
- 3
- 0
- Pytania do doktora
-
Cicely Użytkownik poprzedniej wersji forum.
panie doktorze,
zanim zadam pytania pozwolę sobie na krótkie przedstawienie historii mojej choroby. mam 22 lata, od urodzenia mam naczyniaka płaskiego na szyi i policzku. na obszarze tego naczyniaka z biegiem lat zaczęły pojawiać się zmiany o charakterze limfatycznym, trzykrotnie miałam je usuwane w wieku 8, 10 i 13 lat. za każdym razem po operacji po jakimś czasie pojawiała się kolejna zmiana. obecnie wyraźne skupisko "zgrubiałych" naczyń występuje w okolicy szczęki (żuchwy). z biegiem lat przyzwyczaiłam się do niedogodności związanych z tym schorzeniem (wykonywanie prac wysiłkowych, czy choćby dłuższe schylanie głowy powoduje silne uczucie napięcia i "ciśnienia" w tym rejonie) jednak od jakiegoś czasu zauważyłam nowe dolegliwości. często, choć nie codziennie, rano odczuwam silny ból w okolicy naczyniaka, który promieniuje aż do szczęki tak, że czasem potrzebuję kilku godzin by móc swobodnie otworzyć usta. skóra w tym czasie jest bardzo wrażliwa na dotyk, obracanie głową sprawia ból mięśniom w tej okolicy. czym może być on spowodowany? czy jest możliwe, że ból wywołują stare blizny pooperacyjne? początek tych dolegliwości zbiegł się z czasem gdy zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną, czy zatem mogło mieć to wpływ na pojawienie się bólu? z góry dziękuję za odpowiedź.
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć. -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowna panno; pytanie podstawowe to z jakim typem malformacji mamy do czynienia? jakie badania obrazowe były wykonywane? usg? rezonans? rtg? te zmiany limfatyczne są w skórze, czy torbiele pod skórą? proponuję zamieścić zdjęcie w albumie... pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Cicely Użytkownik poprzedniej wersji forum.
spieszę z wyjaśnieniami.
myślę, że umieszczenie zdjęcia w galerii nie wiele by rozjaśniło, gdyż naczyniak jest stosunkowo słabo widoczny a zmian-zgrubienia o których wspomniałam znajdują się pod skórą i są wyczuwalne poprzez dotyk. co do wykonywanych badań to głównie były to badania usg, pozwolę sobie przytoczyć opis ostatniego z nich:
"wzdłuż lewej gałęzi żuchwy, pod tkanką podskórną widoczna dość dobrze ograniczona, lita, niejednorodna, hipoechogenna zmiana o wymiarach 3,6 x 0.6 x 2,0(dług., grub., szer.). rejestruje się śladowy przepływ w badaniu pd w obrębie zmiany. obraz może odpowiadać naczyniakowi. w obrębie zmiany widoczne szerokie naczynia żylne."
rozpoznanie histopatologiczne ostatnio wyciętego guza (tj. w 2001 r.): heamangiolymphangioma.
trudno mi podać więcej szczegółów odnośnie mojego naczyniaka, do 18. roku byłam pod opieką poradni chirurgiczno - onkologicznej; w poznaniu, w którym mieszkam, do tej pory nie znalazłam lekarza zajmującego się stricte naczyniakami.
pozdrawiam, magdalena
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowna pani; z opisu zmiana "brzmi" jak wrodzona malformacja kapilarno-żylno-limfatyczna. wygląda na to, że komponenta żylna zaczęła sprawiać dolegliwości. zazwyczaj jest to wykrzepianie wewnątrz zmiany, a hormonalna antykoncepcja sprzyja zmianom zakrzepowym... może rozpocząć przyjmowanie aspiryny? pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat