pytanie do doktora - rozlegly naczyniak u noworodka

  • 10
  • 3
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Darko1358 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witam serdecznie,

    szanowny panie doktorze nasz synek antoś urodził się 23.07.2013 roku w wadze 4000, dł. 57 cm w szpitalu w sierpcu. tuż po urodzeniu zdiagnozowano wstępnie dużych rozmiarów naczyniaka jamistego na szyi w okolicy podżuchwowej. niestety w trakcie ciąży, lekarz podczas badań usg nie zauważył żadnych zmian więc żona urodziła synka siłami natury (nie wiem czy to ma wpływ na te schorzenie). synek podczas pobytu w szpitalu miał robione usg główki i jamy brzusznej, które nie wykazało żadnych zmian w narządach. morfologia krwi również w normie (mogę przesłać wyniki badań). przy wypisie ze szpitala dostaliśmy skierowanie do centrum zdrowia dziecka w warszawie do poradni chirurgii dziecięcej. obecnie czekamy na termin wizyty. panie doktorze dzidziuś jest 5 dni po urodzeniu, jak bardzo ważny jest czas w tego typu schorzeniach i jaką metodę leczenia widziałby pan w przypadku naszego synka (leczenie farmakologiczne czy zabieg chirurgiczny)? spotkaliśmy się z tą chorobą po raz pierwszy i szczerze mówiąc niewiele na ten temat wiemy. czy jest to groźne dla dzidziusia ze względu na umiejscowienie naczyniaka (czytałem, że może rosnąc wraz z dzieckiem)? poniżej załączam linki do zdjęć.

    http://www.naczyniaki.pl/album_pic.php?pic_id=3957

    http://www.naczyniaki.pl/album_pic.php?pic_id=3956

    http://www.naczyniaki.pl/album_pic.php?pic_id=3955

    panie doktorze będziemy dozgonnie wdzięczni za odpowiedź

    pozdrawiam

    darek

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; zmiana widoczna na zdjęciach jest znacznych rozmiarów i konieczna jest w miarę pilna diagnostyka dla ustalenia jej charakteru. z pewnością nie jest naczyniak wczesnodziecięcy - ten najczęściej wystepujący typ anomalii naczyniowej musi rosnąć po porodzie (a potem docelowo zanika). zmiana widoczna na zdjęciach to albo rich (szybko zanikający naczyniak wrodzony), albo nich (niezanikający naczyniak wrodzony), albo jeden z łagodnych guzów naczyniowych - tufted angioma lub khe. konieczne jest wykonanie usg z dopplerem zmiany (gorąca?), a potem zapewne rezonansu magnetycznego. czy ilość płytek jest w normie? czy zmiana się jakkolwiek zmienia?

    pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Darko1358 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowny panie doktorze. dziękuję za szybką odpowiedź. zmiana jest cieplejsza od skóry wokół niej, koloru sinego, gdy się zdenerwuje staje się bordowa. od 3 dni pojawiają się potóweczki na zmianie po czym przysychają. obawiamy się, że mogą występować infekcje z racji trudnego dostępu powietrza i ocierania o ubranka.

    morfologia z dnia 23.07.2013(po urodzeniu):

    wbc: 17,2; rbc: 4,93; hgb: 16,4; hct: 48,3%; plt: 112

    morfologia z dnia 25.07.2013:

    wbc: 13,5; rbc: 3,91; hgb: 13,9; hct: 37,7%; plt: 232

    morfologia do ponownego sprawdzenia za 10 dni od wyjścia ze szpitala.

    panie doktorze w jaki sposób są leczone schorzenia, o których pan pisał?

    jeszcze raz dziękuję..

    darek

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; badania w porządku; chociaż płytki w pierwszej morfologii były niskie (zwłaszcza w kontekscie zagęszczenia typowego dla noworodka), ale to byc może adaptacja... leczenie: rich zanika sam, ale czasami nadmiar i tak wymaga leczenia operacyjnego, nich - leczenie operacyjne, ta i khe - o ile jest to możliwe - leczenie operacyjne; jeżeli zmiana jest poza zasięgiem leczenia operacyjnego - leczenie jest złożone i dostosowuje się indywidualnie do pacjenta. kontrola morfologii po 10 dniach ok, chociaż gdyby guz się powiększył należy takie badanie wykonać natychmiast! pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Darko1358 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witamy

    8 sierpnia zostaliśmy przyjęci do poradni chirurgii onkologicznej w instytucie matki i dziecka w warszawie, tego samego dnia wykonano synkowi usg, a jego opis brzmi:

    "w tkankach miękkich okolicy podbróbkowej widoczna rozległa zmiana o mieszanej echogeniczności, bogato unaczyniona w color doppler, z obecnością szerokich naczyń tętnicznych i żylnych. zmiana ma grubość do max 35 mm. nie jestem w stanie wypowiedzieć się co do ewentualnego zajęcia ślinianek podżuchwowych - nie są widoczne.

    obraz usg z uwagi na sieć szerokich patologicznych naczyń może odpowiadać malformacji naczyniowej.

    w celu dokładnej oceny rozległości zmiany i stosunku do sąsiadujących struktur proponuję mr."

    na dzień 30 sierpnia ustalono rezonans magnetyczny, którego opis brzmi:

    "badanie uwidoczniło patologiczny obszar w tkance podskórnej podbródka, rozciągający się przez całą jego szerokość (ok. 77 mm). zmiana ma głębokość (wymiar g-d) ok. 19 mm, a wymiar p-t ok 30 mm". w obrębie zmiany widoczne są naczynia krwionośne, ulega ona jako całość wzmocnieniu kontrastowemu. oddziela się wąską, nieregularną warstwą tkanki tłuszczowej od mięśni dna jamy ustnej, natomiast tuż poniżej dna jamy ustnej przebiegają naczynia zaopatrujące/odprowadzające? obraz mr odpowiada naczyniakowi.

    mózgowie zbadane w jednej projekcji (fse, t2, ax) bez uchwytnej patologii.

    5 września skontaktowaliśmy się z lekarzem prowadzącym odnośnie dalszego postępowania, usłyszeliśmy, iż wynik mr nie daje pani dr 100% pewności, tydzień czekaliśmy na ponowną konsultację radiologa wykonującego i opisującego rezonans, który potwierdził, że zmiana to naczyniak.

    wczoraj (16 września) na wizycie synka obejrzała jeszcze dr, przełożona naszego lekarza prowadzącego proponując wykonanie biopsji w celu uzyskania pewności na postawione przypuszczenia. podobny przypadek, aczkolwiek nie identyczny pani dr miała tylko jeden. usłyszeliśmy, iż nie rozpocznie leczenia propranololem dopóki nie wykonamy biopsji. jutro mam zadzwonić aby dowiedzieć się na kiedy umówiony jest zabieg (wolałabym go nie wykonywać, bo to kolejne znieczulenie ogólne i inwazja ale jak trzeba to trzeba).

    wczoraj też wykonano badania krwi w celu wykonania biopsji (która miała być dzisiaj ale się zawahaliśmy), wyników niestety nie mamy aby przedstawić.

    ostatnie wyniki mamy z dn. 30 sierpnia

    wbc 8,8; neutro 2,46; neutro % 28; limfocyty 5,27, limfocyty % 61; monocyty 0,7; monocyty % 8; eos 0,3; eos % 3,4; baso 0,0; baso % 0,5

    rbc 2,92; hgb 9,5; hct % 27,5; mcv 94; mch 32,4; mchc 34,4

    płytki 467; mpv 7,6

    prosimy o opinię na powyższe badania, zmiana wg nas nie ulega powiększeniu, synek dziś skończył 8 tygodni. czy wykonanie biopsji jest w naszym przypadku rzeczywiście konieczne i czy da jednoznaczną odpowiedź.

    badanie rezonansu mamy nagrane na cd do wglądu.

    pozdrawiamy

    dariusz i nina meler

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; oceniając ze zdjęć i opisów badań obrazowych ta zmiana to rich (rapidly involuting congenital haemangioma), czyli szybko zanikający naczyniak wrodzony. z porównania zdjęć widać, że zmiana jest mniejsza(!) bez żadnego leczenia, a wygląd jest coraz bardziej typowy dla rich-a. biopsja nie jest potrzebna - wystarczy obserwacja, propranolol na rich-e i tak nie działa. jeżeli zostanie nadmiar wiotkiej skóry (mozliwe, niezależne od działań leczniczych) - do usunięcia chirurgicznego. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Darko1358 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witamy

    serdecznie dziękujemy za odpowiedź, kilka razy dziennie zaglądaliśmy na forum oczekując z niecierpliwością na pana doktora opinię. na szczęście terminu biopsji jeszcze nie ustalono, a i cieszę się, że jej nie wykonaliśmy we wtorek, na kiedy była wstępnie umówiona (zawahaliśmy się).

    bardzo chcielibyśmy umówić się na wizytę do pana doktora, proszę o polecenie miejsca gdzie uda nam się zapisać w nieodległym czasie. chcielibyśmy aby pan doktor obejrzał synka osobiście, tak samo badania, które byśmy przedstawili.

    do albumu publicznego dodaliśmy 3 zdjęcia zrobione synkowi przed chwilą. zdjęcia dodane o godz. 18.46 - 18.48 pt. antoś

    nina i darek meler

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; namiary na miejsca konsultacyjne dostepne są na stronie w zakładce gdzie leczyć naczyniaki? przy moim imieniu. proszę się zarejestrować telefonicznie. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Darko1358 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witamy

    udało nam się umówić na wizytę do pana doktora na 22 października do medicover w gdańsku. co mamy zabrać ze sobą? posiadamy płytę cd z badaniem rm oraz zdjęcia usg. czy przed wizytą mamy wykonać badania krwi?

    pozdrawiamy i do zobaczenia

    nina i dariusz meler

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    nie jest to konieczne. do zobaczenia. dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    zen404 Od 25-02-2021 na forum.

    test

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦