rozpoznanie: naczyniak jezyka?

  • 2
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Oliwka Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witam.

    jestem tutaj nowa i trafiłam zupełnie przypadkiem.

    przejdę od razu do rzeczy:

    otóż jakieś 1,5 roku temu wykryłam u siebie guzek na języku, po lewej stronie, w części bocznej w okolicy zębów trzonowych 6 i 7. zmiana jest twarda, jakby łezkowata i lekko ruchoma. po naciskaniu i drażnieniu lubi urosnąć, po czym znów maleje. nie wystaje nad pow. języka, a wyczuwalna jest po naciśnięciu. nie ma innego zabarwienia. po prostu jest tam w środku języka.

    byłam z tym u lekarza rodzinnego, dostałam skierowanie na laryngologie i trafiłam do szpitala rzekomo na usunięcie. w szpitalu jednak zdecydowali się mnie wysłać na biopsję do siemianowic. biopsja wykazała, że "to coś" nie zawiera komórek nowotworowych, a po nakłuciu wydobywała się tylko krew. wypisano skierowanie na usg z doplerem, z tym, że nigdzie nie znalazłam miejsca, gdzie mięliby końcówkę, która nadaje się do języka (tak tłumaczono). stwierdzono, że jest to prawdopodobnie naczyniak i uznano, że póki nie rośnie i nie przeszkadza, to zostawić, gdyż w szpitalu w jastrzębiu stwierdzili, że jego usunięcie moze być trudne. jednak ostatnio uznałam, że wolałabym się tego pozbyć, bo jakoś po prostu niepokoi mnie to.

    moje pytania:

    1. czy to faktycznie może być jakiś rodzaj naczyniaka?

    2. gdzie na śląsku znajdę klinikę która by się podjęła usunięcia i ew. miejsce gdzie zrobie to usg?

    3. czy jesli od tak długiego czasu zmiana nie rośnie, to mogę się uspokoić, że nie jest to nic gorszego?

    pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowna pani; opisywana zmiana może być zmianą naczyniową i to zarówno żylną (o wolnym przepływie), jak i tętniczo-żylną (czyli o szybkim przepływie - czy język, albo ta zmieniona jego część pulsuje? a może po uciskaniu i drażnieniu?). nie orientuje się jaki ośrodek może mieć sondę do badania języka i to w głębi jamy ustnej, ale jeżeli nie znajdzie pani takiego miejsca, to należy zmienić koncepcję i wykonać inne badanie diagnostyczne dla określenia rozległości i charakteru zmiany (tk głowy z kontrastem lub rezonans magnetyczny). to powinno wystarczyć do określenia charakteru zmiany; jeżeli nie to pozostaje arteriografia. w wyniku diagnostyki powinno się pojawić zalecenie co do dalszego postępowania (zostawić? usunąć? zembolizować?). pozdawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Oliwka Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękuję bardzo za odpowiedź. faktycznie zmiana powiększa się po podrażnieniu i uciskaniu, nie od razu ale po kilku godzinach z reguły. przynajmniej teraz będę wiedzieć co mogę zaproponować zamiast usg z dopplerem.

    jeszcze raz dziękuję.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦