zmiana na skroni dziecka - prosba o konsultacje

  • 9
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Michal Poznan Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowny panie doktorze,

    na skroni naszego synka od urodzenia widoczne było małe, podskórne zgrubienie. syn urodził się w sierpniu 2012, dzis ma niemal 8 miesiecy. wstępnie zdiagnozowano zmianę jako naczyniaka podskórnego.

    wynik pierwszego badania usg (październik 2012): w obrębie tkanki podskórnej okolicy skroniowej, powierzchownie, na powięzi m.skroniowego, widoczny miękko tkankowy guzek o wymiarach: 19x9x6mm. guzek nie posiada połączenia tkankowego z okolicznym szwem, mięśniami, powięzią. zmiana nieotorebkowana, o nieregularnych obrysach, wyodrębnia się od okolicznej tkanki podskórnej ze względu na wyraźnie odmienną morfologię tkankową. masa lita, niejednorodna, wyraźnie unaczyniona w badaniu dopplerowskim z przebiegającym przez centrum silnym pniem tętniczym. zmian satelitarnych nie uwidoczniono. wnioski: guzek miękko tkankowy, najprawdopodobniej o charakterze naczyniaka, wskazana konsultacja chirurgiczna.

    wizyta u chirurga: zalecono wykonanie usg przezciemiążkowe oraz usg jamy brzusznej – badania nie wykazały zmian. zalecono kontrolę po 6 m-cach.

    wizyty u pediatrów: większość opowiadała się za naczyniakiem który powinien zaniknąć zalecając obserwację, odradzając ingerencję chirurgiczną

    wynik wczorajszego badania usg (marzec 2013-ten sam radiolog): w badaniu aktualnym widoczny wyraźny progres w rozwoju zmiany rozrostowej. guz wyraźnie powiększył się 30x25x10mm przekształcając się z mało spoistego guzka w zmianę z wyraźnie zaznaczonym spoistym centrum, płożąco rozrastającą się w okoliczną tkankę podskórną. granice między zmianą a powięzią powierzchową miejscami zatarte. nie wykazano penetracji guza w głębiej położone tkanki. w badaniu dopplerowskim nie wykazano unaczynienia zmiany (poza opisanym poprzednio większym pniem tętniczym przebiegającym anatomicznie w tej okolicy). wnioski: aktualny obraz sonograficzny wydaje się być mniej charakterystyczny dla naczyniaka sugerując zmianę litą o innym podłożu. wskazana weryfikacja hist-pat,

    pytania do pana doktora:

    1)jakie podłoże może mieć zmiana (wg powyższych opisów) zdaniem pana doktora?

    2)czy wskazana byłaby wizyta u pana doktora i jakie badania powinniśmy jeszcze zrobić w tym celu? czy istnieją jakieś nieodległe terminy?

    3)do tej pory broniliśmy się przed rezonansem (znieczulenie niemowlęcia) ale czy zdaniem pana doktora powinniśmy go zrobić?

    4)jaka powinna być kolejność dalszych badań diagnostycznych, konsultacji?

    będę bardzo wdzięczny za konsultację i pilną odpowiedź. jesteśmy z żoną mocno zaniepokojeni wynikiem ostatniego usg.

    pozdrawiam

    michał poznan

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; zdecydowanie należy wykonać pilnie rezonans magnetyczny z kontrastem. potem mozna się zastanawiać co dalej. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Michal Poznan Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze,

    jesteśmy po badaniu mr z kontrastem w obrazach t1 i t2 - zależnych i z badaniem dyfuzyjnym.

    wynik: podskornie w prawej okolicy skroniowej, wzdluz powierzchni miesnia skroniowego widoczna jest lita masa o posredniej intensywnosci sygnalu w obrazach t1-zaleznych, zblizonej do sygnalu z miesnia, w obrazach t2-zaleznych o niejednorodnej, umiarkowanie podwyzszonej intensywnosci sygnalu, w sekwencji flair sygnal przewaznie niski i posredni. w sekwencji stir sygnal ze zmiany jest wyraznie podwyzszony. masa w wymiarze przednio-tylnym 26mm, wysokosci 36mm oraz grubosci do 12mm. zmiana unosi powiez powierzchowna, czesciowo przekraczajac jej zarysy. w przedniej czesci zmiany oraz w tkance tluszczowej wzdluz miesnia az do okolicy sciany bocznej oczodolu widoczne sa drobne, krete naczynia. lita czesc guzka modeluje miesien skroniowy, uciska go, jednak wydaje sie na naciekac struktur miesniowych. sygnal z miesnia prawidlowy, po podaniu srodka kontrastowego bez patologicznych wzmocnien. maza guza ulega wyraznemu, niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu, czesc centralna zmiany wzmacnia sie nieco slabiej. obraz mr przemawia za zmiana rozrostowa z komponenta miesniowa i/lub naczyniowa, ze wzgledu na szybki wzrost nie mozna wykluczyc procesu agresywnego. brak przestrzeni plynowych przemawia przeciwko naczyniakowi limfatycznemu.

    wewnatrzczaszkowo prawidlowy obraz mr struktur mozgowia.

    przestrzenie podpajeczynowkowe w normie. uklad komorowy nieposzerzony, polozony posrodkowo.

    zmian ogniskowych ani patologicznych nie stwierdza sie.

    jaka jest opinia pana doktora?

    pozdrawiam

    michal

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; z opisu wydaje się, ze może to być wrodzona anomalia naczyniowa, ale d opóki nie ma takiej pewności to trzeba znaleźć metodę, aby taką pewność uzyskać. usg z dopplerem - inny specjalista(?), usg z kontrastem (dostepne w gdańsku, moze i w poznaniu?); jezeli nie da odpowiedzi to trzeba pobrać wycinek lub wyciąć zmianę w całości... proponuje kontakt z doc. mańkowskim. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Michal Poznan Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze,

    dziekuje za szybka odpowiedz. tuz po mr skierowano nas do poradni otolaryngologicznej i po konsultacji skierowano nas do zabiegu (pilnego) - czekamy na termin operacji. wyszlismy z zona zalamani, bo nastawiono nas na najgorsze: wyciecie moze pociagac za soba ryzyko uszkodzenia miesni twarzy, w przypadku utrudnionego dostepu do naczyniowych galazek guzka (kosc lub okolice oka) wyciete zostanie tyle ile bedzie mozliwe i po weryfikacji hist.pat. zapadna dalsze decyzje. godzac sie na operacje chcielibysmy miec calkowita pewnosc, ze zmiana została całkowicie - w mozliwy sposob - zdiagnozowana bezinwazyjnie. tak czy inaczej jesli bedzie to zmiana naczyniowa (anomalia, malformacja) biorac pod uwage fakt iz agresywnie rosnie, to rozumiem, że i tak czeka nas wyciecie zmiany. pytanie zatem - czy godzic sie na zabieg w najblizszym terminie?

    mam nieodparte wrazenie, ze oddzialy onkologiczne/chirurgiczne/otolaryng. podchodza do kazdej zmiany ze skalpelem w reku.. dla nas - dla rodzicow - to ostatecznosc. szybki wzrost zmiany oraz zasiane watpliwosci co do charakteru zmiany powoduja jednak nasze olbrzymie rozterki.

    pozdrawiam

    michal poznan

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; zgodnie z opisem mri zmiana jest dość dobrze ograniczona, wiec zapewne da sie usunąć w całości. o ile nie uda się ocenic charakteru zmiany nieinwazyjnie, to trzeba sie decydować na leczenie operacyjne. ewentualnie mozna podjąć próbę np. weryfikacji rozpoznania w usg z dopplerem u dr m. wyszomirskiej w gdańsku (fundacja solidarności, ul. wały piastowskie 24; tel. do rejestracji 58 3010622) z następcza kontrolą kliniczna u mnie...

    pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Michal Poznan Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witam panie doktorze,

    powracam do pana, gdyż po wszystkich przebytych konsultacjach, zasianych niepokojach co do charakteru zmiany zdecydowano się operacyjnie usunąć zmianę. operacja odbyła się pod koniec kwietnia pod okiem wykwalifikowanego otolaryngologa. zmianę litą udało się wyciąć w całości. wynik hist-pat: fibromatosis infantile, czyli włókniak. po operacji zalecono nam kontrole usg i niestety po ostatnim obrazowaniu okazało się, że w okolicy podskórnej w okolicy ucha (na powięzi mięśnia rzuchwy) oraz w okolicy podskórnej blisko prawego oczodołu występują dwie kolejne lite zmiany (prawdopodobnie wznowa lub poprzednia operacja nie była jednak radykalna). w przyszłym tygodniu mamy kolejny rezonans magnetyczny z kontrastem. jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że zmiana ma dość agresywny charakter rozrostowy. czy pan doktor ma doświadczenie w takich przypadkach? poinformowano nas, że włókniaki leczy się wyłącznie operacyjnie, jesteśmy załamani, że naszego rocznego synka być może znów czekać będzie operacja. jeśli do tego dojdzie chcielibyśmy mieć absolutną pewność, że zabieg tym razem będzie radykalny. rozważamy wszelkie możliwe miejsca, gdzie moglibyśmy przeprowadzić takową operację. czy istnieją ośrodki wyspecjalizowane w operacjach włókniaków, gdzie istotne jest wycięcie zmiany z odpowiednim marginesem? czy przy takich operacjach stosuje się diagnostykę wspomagającą podczas samego zabiegu (kontrast/nastrzyknięcie celem wyróżnienia zmiany i jej odnóg) - zdaje sobie sprawę, że operacja taka wymagałaby bardzo precyzyjnego wspomagania jak w zabiegach mikrochirurgii.

    proszę o pomoc.

    dziękuję

    michał

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowni państwo; patrząc na "płożący" charakter rozrostu i postawione rozpoznanie, moze to być dermatofibrosarcoma protuberans (dfsp)- zmiana o miejscowej złośliwości, z tendencją do wznawiania. z pewnością wielkość zmiany, lokalizacja, szybkość rozrostu itd. nie sa typowe dla włókniaka młodzieńczego. w mojej opinii kluczowym byłoby pilnie! (w czasie, kiedy i tak państwo czekacie na kontrolny rezonans, który jest niezbędny!) skonsultować preparaty i blok parafinowy u specjalisty w ośrodku konsultacyjnym ds guzów litych u dzieci w polsce. taką osoba jest dr. t. klepacka z instytu matki i dziecka w w-wie. weryfikacja jes bardzo istotna przed podejściem do kolejnego zabiegu operacyjnego, bo od wyniku zależy rozległość zabiegu. tak, leczenie jest wyłącznie chirurgiczne. jeżeli jest to dfsp, to opcją jest tzw. chirurgia mikrograficzna z histopatologiczną oceną 3d, w której wycina się zmianę z marginesem i oddaje do badania 3d, a na ranę zakłada tylko opatrunek. wynik powinien być w ciągu 24 godzin; jeżeli granice są czyste - zamyka się ranę. jeżeli cięcie przechodzi przez zmianę lub zbyt blisko brzegu (a dfsp rosnie wypustkami) - wraca informacja w którym miejscu trzeba poszerzyć margines wycięcia i procedura się powtarza. ta metoda zmniejsza ilość potencjalnych wznów z około 20% do 2%. taką mozliwość oferuje klinika sanitas w gdańsku, w której również pracuję. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Michal Poznan Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze,

    bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

    poniżej wyniki pierwszego rezonansu (przedoperacyjnego) oraz wynik hist-pat.

    prośba o pana opinię w odniesieniu do pana powyższej diagnozy.

    mr

    podskórnie w prawej okolicy skroniowej wzdłuż powierzchni miesnia skroniowego widoczna jest lita masa o posredniej intensywnosci sygnalu w obrazach t1-zaleznych, zblizonej do sygnalu z miesnia, w obrazach t2-zaleznych o niejednorodnej, umiarkowanie podwyzszonej intensywnosci sygnalu, w sekwencji flair sygnal przewaznie niski i posredni. w sekwensji stir sygnal z zmiany wyraznie podwyzszony. masa w wymiarze przednio-tylnym ma 26mm, wysokosc 36mm, oraz grubosc do 12mm. zmiana unosi powiez powierzchowna, czesciowo przekraczajac jej zarysy. w przedniej czesci zmiany oraz w tkance tluszczowej wzdluz miesnia az do sciany bocznej oczodolu widoczne sa drobne, krete naczynia. lita czesc guzka modeluje miesien skroniowy, uciska go, jednak wydaje sie nie naciekac struktur miesniowych. sygnak z miesnia prawidlowy, po podaniu srodka kontrastowego bez patologicznych wzmocnien. masa guza ulega znacznemu, wyraznemu, niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu, czesc centralna wzmacnia sie nieco slabiej. obraz mr przemawia za zmiana rozrostowa z komponenta miesniowa i/lub naczyniowa.ze wzgledu na szybki wzrost nie wykluczony proces agresywny.brak przestrzeni plynowych przemawia przeciwko naczyniakowi limfatycznemu. wewnatrzczszkowo obraz mr struktur mozgowia prawidlowy. przestrzenie podpajeczynkowe w normie. uklad komorowy nieposzerzony, polozony posrodkowo. zmian ogniskowych i patol. nie stwierdza sie.

    histopatologia

    komorki guza wykazuja jadrowa reakcje dla beta-kateniny oraz w czesci z nich obecnosc sma, przy ujemnej reakcji dla: s-100, gd34 i bcl-2. ki-67 widoczne wok. 10% komórek

    czy ma pan doświadczenie kliniczne w leczeniu wspomagającym tej przypadłości metylosulfonianem imatynibu?

    skontaktujemy się z doktor klepacką (obawiam się o terminy). rezonans mamy w najblizsza srode/czwartek. czy po tym wszystkim wskazana konsultacja u pana? jakie są terminy ewentualnego zabiegu w klinice sanitas?

    pozdrawiam

    michał

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowny panie; kluczem jest rozpoznanie histoptalogiczne - kontakt z dr klepacką zazwyczaj nawiązują lekarze leczący, ale zapewne można spróbować indywidualnie. równolegle należy wykonać dobrej jakości kontrolny rezonans z kontrastem. z tymi wynikami w ręku można podejmować decyzje dotyczący potrzeby dalszego leczenia, rodzaju leczenia itd. wtedy może się zobaczyc w sanitasie (terminy ewentualnych zabiegów nie są długie...) pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦