Co to jest naczyniak krwionośny wątroby?

Naczyniak wątroby to rodzaj niezłośliwego (łagodnego) wzrostu w wątrobie. Twój lekarz może nazwać to naczyniakiem wątrobowym.
Image

Co to jest naczyniak krwionośny wątroby?

Sprawdzone przez Jennifer Robinson, MD 25 czerwca 2020 r

Naczyniak wątroby to rodzaj niezłośliwego (łagodnego) wzrostu w wątrobie. Twój lekarz może nazwać to naczyniakiem wątrobowym.

Naczyniak krwionośny lub guz to plątanina naczyń krwionośnych. To najczęstszy niezłośliwy wzrost w wątrobie. Rzadko jest poważny i nie zmienia się w raka wątroby, nawet jeśli go nie leczysz.

Przyczyny

Zmiany naczyniowe wątroby mogą pojawić się u każdego, ale najczęściej zdarza się to w wieku 30, 40 i 50 lat. Zdecydowanie częściej zapadają na to kobiety, są trzy razy bardziej podatne niż mężczyźni. Powód jest niejasny.

Lekarze również nie wiedzą dokładnie, co powoduje powstawanie naczyniaka krwionośnego w wątrobie. Jednak badania sugerują, że mogą być w to zaangażowane twoje geny.

Naukowcy są przekonani, że na  powstawanie i powiększanie się  guza mogą wpływać inne czynniki.

  • Długotrwała terapia steroidowa w leczeniu choroby lub w celu budowy mięśni
  • Używanie pigułek antykoncepcyjnych przez długi czas
  • Ciąża

Objawy

Naczyniaki mogą rosnąć w wielu częściach ciała, takich jak skóra, mięśnie, kości i inne narządy.

W większości przypadków naczyniaki wątroby nie dają żadnych objawów,   chyba że masa będzie większa niż 5 centymetrów, co jest rzadkością.

Rzadkie naczyniaki krwionośne, które są większe niż 10 centymetrów, mogą powodować takie objawy, jak:

  • Ból w górnej części brzucha
  • Poczucie sytości w trakcie posiłku
  • Wzdęcia po jedzeniu
  • Nudności i wymioty

Naczyniak krwionośny wątroby może krwawić lub tworzyć skrzepy krwi, które zatrzymują płyn. Częstym  objawem są bólem brzucha.

Diagnoza

Lekarze zwykle znajdują naczyniaki krwionośne wątroby, sprawdzając narząd pod kątem czegoś innego za pomocą badania obrazowego. Mogą to być:

USG

Rezonans magnetyczny (MRI)

Skan tomografii komputerowej (CT)

Jeśli na tych obrazach coś wygląda podejrzanie, możesz potrzebować więcej badań obrazowych i badań krwi, aby ustalić diagnozę.

Ponadto lekarz zapyta Cię o szczegóły Twojej historii medycznej, a zwłaszcza jeśli miałeś marskość wątroby (bliznowacenie wątroby) lub jakikolwiek rodzaj raka wątroby lub inny nowotwór.

Leczenie

Naczyniaka wątroby zwykle można zostawić w spokoju. W niektórych przypadkach twój lekarz może chcieć monitorować go za pomocą badań obrazowych raz lub dwa razy w roku, aby sprawdzić, czy rośnie. Dzieje się tak mniej więcej w jednym na 10 przypadków.

Żadne leki nie mogą leczyć naczyniaków wątroby. Jeśli guz zbyt szybko stanie się zbyt duży lub powoduje ból, możesz potrzebować operacji, aby ją usunąć.

Embolizacja to kolejna opcja. Twój chirurg wprowadza cienką rurkę zwaną cewnikiem przez nacięcie w skórze, aby zablokować pewne naczynia krwionośne, które odżywiają naczyniaka krwionośnego. Może to spowolnić jego wzrost, a nawet go zmniejszyć.

Jest bardzo prawdopodobne, że nawet jeśli masz naczyniaka wątroby, to o nim nie wiesz.

Dokumentacja medyczna WebMD

żródło: https://www.webmd.com/digestive-disorders/liver-hemangioma-overview

Image
Justyna CŚ
Założycielka i główny administrator strony naczyniaki.pl związany z tematyką naczyniaków już od ponad 10 lat.

Proponowane tematy

Wesprzyj nas ❦