Zespół Klippel-Trenaunay [(KTS) W Cleveland Clinic]

Zespół Klippel-Trenaunay jest rzadkim wrodzonym zaburzeniem naczyniowym, w którym kończyny mogą być dotknięte plamami wina porto (czerwono-fioletowymi znamionami obejmującymi naczynia krwionośne), żylakami i / lub zbyt dużym rozrostem kości i tkanek miękkich. Kończyna może być większa, dłuższa i / lub cieplejsza niż zwykle. Przyczyna jest nieznana.
Image

Zespół Klippel-Trenaunay 

[(KTS) W Cleveland Clinic]

Zespół Klippel-Trenaunay  jest rzadkim wrodzonym zaburzeniem naczyniowym, w którym kończyny mogą być dotknięte plamami wina porto (czerwono-fioletowymi znamionami obejmującymi naczynia krwionośne), żylakami i / lub zbyt dużym rozrostem kości i tkanek miękkich. Kończyna może być większa, dłuższa i / lub cieplejsza niż zwykle. Przyczyna jest nieznana.

Kiedy należy szukać leczenia na KTS?

Objawy i nasilenie KTS są różne dla każdego pacjenta. Objawy mogą obejmować krwawienie z chorej kończyny, zakażenie skóry, krew w moczu lub krwawienie z odbytu / pochwy. Możesz odczuwać ból kończyny, zakrzepy krwi, niedokrwistość i drgawki.

W razie potrzeby szukaj leczenia, aby złagodzić ból i objawy.

Jakie są możliwości leczenia KTS?

Celem leczenia jest zmniejszenie objawów i zmniejszenie ryzyka powikłań. Twój lekarz zaleci odpowiednią dla Ciebie opcję leczenia.

W Cleveland Clinic leczenie KTS wymaga interdyscyplinarnej wiedzy specjalistycznej. Pracujemy z każdym indywidualnym pacjentem, aby zidentyfikować jego / jej specyficzne potrzeby i odpowiednio dostosować terapię. Przykłady opcji leczenia opisano szczegółowo poniżej. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o szczegółach Twojego przypadku.

Można przepisać leki i suplementy żelaza, a także pończochy uciskowe w celu złagodzenia bólu i obrzęku.

Chirurgia i inne małoinwazyjne terapie są czasami konieczne do leczenia KTS i jego powikłań.

Kiedy operacja lub terapie małoinwazyjne są konieczne w przypadku KTS?

Operacja może być konieczna dla KTS, aby zmniejszyć zagrożenie poważnymi powikłaniami. Zabiegi chirurgiczne wykonywane są w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych przez chirurga naczyniowego.

Podwiązanie i ablacja żylna

Podwiązanie oznacza chirurgiczne zawiązanie żył przez małe nacięcie w skórze, aby zapobiec gromadzeniu się krwi. Podwiązanie można stosować w połączeniu z usunięciem żył lub usunięciem żyły. W wielu przypadkach żyłę usuwa się za pomocą małoinwazyjnej procedury chirurgicznej zwanej ablacją żylną.

Skleroterapia

Może być zalecana skleroterapia. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu roztworu bezpośrednio do żylaków, co powoduje ich zapadnięcie się i zniknięcie. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, zwykle potrzeba kilku zabiegów skleroterapii. Skleroterapia piankowa to odmiana zabiegu wykonywanego pod kontrolą USG, polegająca na wstrzyknięciu środka pianotwórczego zmieszanego ze środkiem obliterującym. Środek spieniający wypycha krew z żyły, dzięki czemu środek obliterujący będzie miał lepszy kontakt ze ścianą żyły. Skleroterapia może wyeliminować ból i dyskomfort żylaków oraz pomaga zapobiegać powikłaniom, takim jak krwotok żylny i owrzodzenie.

Terapia laserowa

Do rozjaśnienia lub usunięcia plam z wina porto dostępna jest terapia laserowa. Do ogrzania naczynia krwionośnego w celu jego obkurczenia stosuje się również terapię laserową i światłem pulsacyjnym. Laseroterapia jest najbardziej skuteczna w leczeniu małych żylaków. Terapia laserowa może być stosowana jako leczenie dodatkowe po skleroterapii, zabiegach wewnątrzżylnych czy operacjach większych żył. Lasery są również używane do wewnątrzżylnej ablacji większych żylaków. Zabiegi laserowe mogą wymagać kilku sesji, w odstępach sześciotygodniowych, w celu prawidłowego leczenia żyły.

Dożylna ablacja termiczna

Dożylna ablacja termiczna to nowsza wersja podwiązania i strippingu. Podczas tej procedury laser lub fale radiowe o wysokiej częstotliwości są wykorzystywane do wytworzenia intensywnego lokalnego ciepła w żylakach. Technologia różni się w przypadku każdego rodzaju źródła energii, ale obie formy lokalnego ciepła zamykają docelowy zbiornik. Zabieg ten zamyka problematyczne żyły, ale pozostawia je na miejscu, więc krwawienie i zasinienie jest minimalne. W porównaniu z podwiązaniem i strippingiem, wewnątrzżylna ablacja termiczna powoduje mniejszy ból i szybszy powrót do normalnych zajęć, z podobnymi efektami kosmetycznymi

Żródło: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17152-klippel-trenaunay-syndrome-kts

Image
Justyna CŚ
Założycielka i główny administrator strony naczyniaki.pl związany z tematyką naczyniaków już od ponad 10 lat.

Proponowane tematy

Wesprzyj nas ❦