Naczyniak niemowlęcy, wypukły - leczony timololem

  • 1
  • 0
  • Naczyniaki dziecięce/Wczesnodziecięce
  • Odpowiedział specjalista
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    M.Dania Od 13-02-2025 na forum.

    Dzień dobry,

    W najbliższym czasie planujemy wizytę u Pana Doktora, jednak z racji zamieszkania zagranicą, nie będzie to możliwe przed kwietniem, a być może majem. W związku z tym postanowiliśmy zaczerpnąć rady tutaj, bo strona ta okazała się prawdziwą skarbnicą wiedzy o naszym problemie.

    Córeczka urodzona 3 tygodnie przed terminem, u której od okoły 2 doby zaczał się rozwijać załączony na zdjęciach naczyniak. Obecnie w wieku 5,5 miesiąca oraz od około miesiąca leczona za pomocą żelu z timololem (smarowana 2-3 razy dziennie).

    Lekarze na miejscu (tj. w Danii) oferuja leczenie propranololem, jednak jako lek pierwszej próby zdecydowaliśmy się próbować z żelem ze względu na mimo wszystko mniejszą "inwazyjność".

    Mamy wrażenie, że żel działa dwojako - z jednej strony na powierzchni naczyniaka jest widoczne coraz więcej bielszych śladów, co wg. lekarza może świadczyć o tym, że jest w fazie "remisji", ale jednoczesnie wydaje nam się, że on wciąż puchnie i objętościowo nie staje się ani trochę mniejszy (co szczególnie widać np. podczas ciepłych kąpieli).

    Miejsce jest dość nieprzyjemne, bo ma wpływ na kształt ucha i wcześniej doprowadziło to do zakażenia, które zostało zażegnane za pomocą maści z kwasem fusydynowym. Teraz naczyniak przesunał się bliżej czoła i przez to nie "zalega" już w fałdkach za uchem, co jest łatwiejsze w utrzymaniu higieny.

    Nie widząc specjalnie poprawy zaczynamy rozważać leczenie propranololem, aby nie dopuścić do większego zniekształcenia ucha. Co radziłby Pan Doktor w takiej sytuacji? Czy powinniśmy jeszcze przez miesiąc / dwa dać szansę żelowi z timololem? Wyniki różnorakich badań, które udało nam się gdzieś wygrzebać w czeluściach PubMedu są różnorakie, niektóre wskazujące na podobną skuteczność timololu, co propranololu, inne z kolei zdecydowanie faworyzujące oralne podawanie propranololu. No i jeszcze kwestia, czy przy takich rozmiarach rozważa się już ew. interwencje chirurgiczną?

    W załączniku przesyłamy zdjęcia naczyniaka z różnych dat, opisanych na zdjęciach.

    Z góry dziękujemy za wszelkie sugestie!

    Joanna i Maciej

    13 lutego 2025 19:27
  • Image
    Dwyrzyk Od 11-04-2021 na forum.

    Sz. Państwo; Naczyniak tej wielkości i w takiej lokalizacji, po wygojeniu owrzodzenia - zdecydowanie do leczenia Propranololem. Leczenie chirurgiczne tez najpewniej można by było rozważać. Pozdrawiam DW


    Wymiana informacji na stronie naczyniaki.pl jest bezpłatna, ale również od Ciebie zależy jak długo uda się nam ją utrzymać. Dzięki naczyniaki.pl oszczędzasz czas w poszukiwaniu odpowiedzi. Pomóż nam w rozwoju i comiesięcznym opłacaniu strony dobrowolną wpłatą na Zrzutka.pl

    Zgłoś
    16 lutego 2025 03:17
Wesprzyj nas ❦