malformacja limfatyczna? na policzku / naczyniak na policzku

  • 5
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Anna Dąbrowska Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze, moja córka jest wcześniakiem (31 hbd). aktualnie ma 6 miesięcy. kiedy miała 6 tyg zauważyłam na prawym policzku zgrubienie o nieco fioletowym zabarwieniu. usłyszeliśmy, że to naczyniak, który sam się wchłonie albo może być leczony propranololem.

    byliśmy na wizytach w instytucie matki i dziecka i tam zaproponowali nam leczenie propranololem. opisy usg: w obrębie tkanki podskórnej policzka prawego obszar o niejednorodnej echogeniczności, dość dobrze odgraniczony o wym. 35*22*31 mm. obszar bogato unaczyniony. nie uwidoczniono cech destrukcji kostnej na poziomie naczyniaka.

    jednakże kolejne usg wykonane już w innej placówce raczej wykluczyło naczyniaka. oto opis usg:

    w obrębie policzka prawego powierzchownie do mięśnia żwacza widoczna jest dość rozległa, nieregularna zmiana ogniskowa o przybliżonych wym. 31*26*36 mm. zmiana ma niejednorodną echostrukturę, jest głównie hyperechogeniczna. w jej obrębie przestrzenie płynowe pojedyncze. uchwytne są także naczynia z intensywnym przepływem w większości o charakterze żylnym - pojedyncze naczynia tętnicze z przepływem niskooporowym. obraz może sugerować obecność malformacji o charakterze mieszanym (żylno-limfatycznym), ale nie można wykluczyć także naczyniaka wczesnodziecięcego w fazie częściowej regresji.

    lekarz analizujący powyższe usg stwierdził, ze naczyniak w fazie regresji to raczej nie jest, ale malformacja limfatyczna.

    panie doktorze, błagamy o pomoc. co to może być? czy są jakieś metody leczenia? czy mamy się podjąć leczenia propranololem?

    _________________anna dąbrowska

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    sz. państwo; proponuje powtórzenie badania usg w kolejnym miejscu i zamieszczenie zdjęć zmiany oraz opisów usg celem oceny. pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Anna Dąbrowska Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze,

    przesyłam wszystkie zdjęcia usg policzka i ich opisy. tak jak już wyżej wspominałam zgrubienie na policzku zauważyliśmy, gdy dziecko miało 1,5 miesiąca (data urodzenia 04.06.2017) . od razu udaliśmy się z tym do poradni chirurgiczno-onkologicznej instytutu matki i dziecka, pod której opieką jesteśmy do chwili obecnej. przez cały ten czas słyszeliśmy, ze najprawdopodobniej jest to naczyniak i że należy go (tylko) obserwować. gdy w końcu zniecierpliwieni zaczęliśmy naciskać, iż chcemy wiedzieć, jaki lekarze mają plan odnośnie tej zmiany, zaproponowano nam pod koniec listopada leczenie propranololem (w momencie gdy dziecko ma już pół roku).

    29.11.2017 byliśmy u lekarza specjalisty w łodzi, który stwierdził że prawdopodobnie jest to malformacja limfatyczna, co mamy potwierdzić rezonansem. twierdzi, że leczenie propranololem nie przyniesie rezultatów. specjalista wspominał, że mamy się nie spieszyć z rezonansem.

    21.12.2017 powtórzyliśmy usg w imid. lekarze nie zgodzili się z opinią, ze jest to malformacja, ale raczej naczyniak wczesnodziecięcy. zgrubienie od sierpnia do chwili obecnej ma zbliżone wymiary, co sugeruje iż jest to naczyniak, a nie malformacja. w styczniu 2018 mamy rozpocząć leczenie propranololem.

    w związku z powyższym mam do pana doktora pytania:

    - co to jest pana doktora zdaniem?

    - czy leczenie propranololem jest wskazane?

    - czy leczenie propranololem u dziecka 7-miesięcznego może spowodować całkowite wyleczenie, czy juz jest za późno?

    - czy fakt, iż zmiana nie rośnie a stoi w miejscu jest na niekorzyść i propranolol w takich sytuacjach jest nieskuteczny?

    - jakie dawki zastosować? (pytam, ponieważ obawiam się, że na skutek błędu moje dziecko już zawsze będzie miało zniekształconą twarz)?

    bardzo prosimy o pomoc.

    poniżej linki do:

    * zdjęć dziecka:

    https://zapodaj.net/b7b355e2323d8.jpg.html

    https://zapodaj.net/bd60c9583059e.jpg.html

    * zdjęć usg i opisów (w kolejności chronologicznej)

    https://zapodaj.net/9ece207db7d69.jpg.html

    https://zapodaj.net/696cb625ebec4.jpg.html

    https://zapodaj.net/a0b83be46528f.jpg.html

    https://zapodaj.net/db462bc34e344.jpg.html

    https://zapodaj.net/efd3321153a78.jpg.html

    https://zapodaj.net/84e08ede823b9.jpg.html

    https://zapodaj.net/7da31c3660aa8.jpg.html

    https://zapodaj.net/14c0247ffd8aa.jpg.html

    https://zapodaj.net/3fc7f34d8d918.jpg.html

    https://zapodaj.net/7f94b73591f76.jpg.html

    https://zapodaj.net/0ca7d1f47ae13.jpg.html

    z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

    pozdrawiam i życzę spokojnych świąt,

    anna dąbrowska

    _________________anna dąbrowska

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    sz. pani; zmiana jest zlokalizowana podskórnie, więc bazujemy na wywiadzie i badaniach obrazowych (oczywiście + badanie dziecka). zmiana hiperechogenna z intensywnym przepływem to raczej naczyniak wczesnodziecięcy - w takiej sytuacji do leczenia propranololem. propranolol ma szansę być skuteczny w tym wieku - dawkę dobiera zespół leczący. pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Anna Dąbrowska Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze,

    mieliśmy nadzieję, że w końcu zaczniemy leczenie propranololem w imid, ale córka zachorowała na zapalenie płuc z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli i ostre zapalenie oskrzelików. wylądowaliśmy w centrum zdrowia dziecka, gdzie przy okazji zrobiono usg policzka. oto opis usg: "w obrębie policzka prawego niejednorodna, hyperechogenna zmiana o orientacyjnych wym. 31x12 mm z widocznymi naczyniami w jej obrębie i obszarami nieukrwionymi - obraz przemawia za mieszanym naczyniakiem limfatyczno-krwionośnym"

    https://zapodaj.net/01c8d92ce633d.jpg.html

    https://zapodaj.net/5ab0b3166051c.jpg.html

    nie wiem dlaczego, ale w czd usilnie odradzają nam leczenie propranololem. w imid też mam wrażenie, że zgodzono się aby w końcu zacząć leczenie dlatego, że wymusiłam, aby w końcu zacząć coś robić.

    prosimy zatem pana doktora o poradę. czas leci. córka ma już nieco ponad 7 miesięcy, a leczenie cały czas jest odwlekane i słyszymy: czekać, obserwować, samo się wchłonie. może moglibyśmy przyjechać do pana doktora na konsultację?

    pozdrawiam,

    anna dąbrowska

    _________________anna dąbrowska

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    sz. pani; ponieważ wskazania do leczenia w takiej sytuacji są względne - zmiana nie jest wielka, zakończyła zapewne wzrost, będzie zanikać (zakładając, że jest to naczyniak wczesnodziecięcy). dodatkowo obturacyjne zapalenie oskrzeli stanowi powód do rozważenia wdrażania leczenia propranololem, ponieważ powoduje on nasilenie istniejącego skurczu oskrzeli... oczywiście zawsze mogę zobaczyć dziecko i skonsultować. pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦