malformacja zylna i limfatyczno-zylna
- 0
- 0
- Pytania do doktora
-
Tulisufka Użytkownik poprzedniej wersji forum.
dzień dobry panie doktorze!
posiadam rozległą malformacje kończyny dolnej. malformacja żylna i limfatyczno- żylna. byłam u pana na konsultacji w roku 2015. gdzie potwierdził pan diagnozę.
obecnie jestem w 13 tygodniu ciąży. lekarz ginekolog zastanawia się nad podaniem heparyny, jednak potrzebuje on opinii fachowca w dziedzinie malformacji. stąd zwracam się z zapytaniem do pana o zasadność jej podania. przed ciążą nie stosowałam żadnych leków na malformacje. w trakcie badań krwi przed ciążą zawsze miałam znacznie podwyższone d-dimery.
w roku 2015 urodziłam pierwsze dziecko przed cesarskie cięcie, które zaproponował pan jako bezpieczniejsze niż poród siłami natury. w trakcie pierwszej ciąży nie przyjmowałam heparyny. dopiero około około 38 tygodnia ciąży zrobiłam badanie d-dimery i wtedy wynik wynosił około 3000. w szpitalu podawali mi około 5 dni przed porodem clexane. a po cięciu już nie przyjmowałam. po porodzie miałam dość znacznie obrzęknięta stronę po której mam malformacje, tj pośladek noga, jednak z czasem wróciły do swojej pierwotnej objętości.
boję się że w tej ciąży może dojść do zakrzepicy. ale nie wiem czy malformacja zwiększa jej ryzyko.
proszę o poradę. wrzucam opis rezonansu i usg
wyniki rezonansu:
umiejscowiono na skórze 4 znaczniki: w okolicy lęźwiowej, biodrowej, w tylnej częsci uda oraz w dole podkolanowym.skrajnie położone znaczniki (w okolicy podkolanowej i lędźwiowej) wraz ze zmianami nie zostały objete badaniem.
w tylnej częsci uda w tkance tłuszczowej podskórnej wysokosygnałowe w t2 i stir obszary o szer 91 mm i wysokosci do 67 mm.
drugi patologiczny podobny obszar rozpoczyna się w bocznej części uda w tkance tłuszczowej podskórnej (170x34mm wys x szer). na poziomie krętarza większego k. udowej część zmian kieruje się do przodu i część do tyłu.
zmiany z przodu zajmują obszar między mięśniem pośladkowym małym i napinaczem powięzi szerokiej, nie przekraczając od strony przyśrodkowej zarysu zewnętrznego mięśnia lędźwiowo - biodrowego. przybliżony wymiar tej zmiany 103 x58 wysxszer. zmiany kierujae się ku tyłowi zajmują rozległy obszar mięśni pośladka. od strony przyśrodkowej wychodzą poza ich zarys penetrując dół kulszowo-odbytniczy po stronie prawej oraz tkankę tłuszczową położoną na prawo od odbytnicy , esicy, pęcherza moczowego i macicy.
opisywane zmiany ulegają wzmocnieniu pasmowatemu lub nieregularnemu. kłębowiska patologicznych naczyń na obszarze objętym badaniem nie wykazano. obraz zmian objętych badaniem sugeruje naczyniaka limfatycznego.
w dolnej części uda od strony przyśrodkowej ognisko wzmocnienia wielokośći 10mm-naczyniak? newiak?
wyniki usg nogi:
w miejscu wyczuwalnych zgrubień podskórnie widoczne są nieregularne rozlane odczyny tkankowe położone głównie w tkance podskórnej pomiędzy mięśniami z widocznymi hipoechogenicznymi zmianami bez przepływu naczyniowego. w dole podkolanowym przestrzenie wielkości do 5 mm, następnie zmiana rozciąga się po bocznej powierzchni uda przechodząc na pośladek z widocznymi większymi przestrzeniami hipoechogenicznymi wielkości do 33x12 mm położonymi głeboko w obrębie mięśni, następnie widoczne podobne zmiany powyżej pośladka na wysokości dolnego odcinka lędźwiowego z przestrzeniami do 6 mm grubości.
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć.