malformacje cystic hygroma w jamie brzusznej u 14tolatki

  • 4
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Joaśj Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    u mojej 14toletniej córki zdiagnozowano wadę naczyń chłonnych lewej części jelita z współistniejącą malformacją typu cystic hygroma w przestrzeni przedaortalnej. przesłałam kopię najważniejszych badań do administratorki i otrzymałam od niej informację, że już przesłała je do pana doktora. z tego, co mówi prowadząca ją pani profesor zmiany są duże i wymagają pilnego leczenia chirurgicznego. proszę powiedzieć, czy pan podjąłby się leczenia?

    joanna

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowna pani; badania jeszcze nie dotarły (list?, kurier?). oczywiscie leczymy takich pacjentów... pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Joaśj Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    ponoć administratorka wyniki badań wysłała do pana doktora chyba w mailu. przepiszę tu najważniejsze.

    rm jamy brzusznej dwufazowe - dziecko (16-11-2015)

    w miednicy małej pomiędzy zakrętami esicy, od strony krezkowej widoczna wielotorbielowata zmiana o orientacyjnych wymiarach 60x90x110mm. masa wydaje się układać wzdłuż przebiegu naczyń krezki, przylega bezpośrednio do brzegu krezkowego jelita i wydaje się penetrować do ścian jelita. w świetle esicy widoczne są uwypukląjace się ze ścian torbiele od 2 do 15mm - podśluzówkowe? mniejsze i niezbyt liczne torbiele ok. 2-3 widoczne są również śródściennie w obrębie odbytnicy, zstępnicy i esicy i uwypuklają się raczej nie do światła jelita ale na zewnątrz - podsórowicówkowe?

    w przestrzeni zaotrzewnowej - na powierzchni aorty i po jej lewej stronie widoczna wielotorbielowata struktura o wymiarach ok. 30x60x140mm ciągnąca się od poziomu lewych naczyń biodrowych wspólnych do poziomu odejścia pnia trzewnego. opisane torbielowate masy łączą się ze sobą - różnią się wielkością komór - w miednicy torbiele są drobniejsze od kilku do max. 15mm, w przestrzeni zaotrzewnowej głównie duże przestrzenie od kilkunastu do 25mm.

    wielotorbielowaty charakter zmian oraz ich lokalizacja anatomiczna sugeruje wadę naczyń chłonnych lewej części jelita grubego, zwłaszcza esicy, byc może z współistniejącą malformacja typu cystic hygroma w przestrzeni przedaortalnej. proponuję badanie endoskopowe z pobraniem jednej z uwypuklających się do światła torbieli do badania hist-pat.

    w lewej okolicy lędźwiowej w tkance podskórnej tłuszczowej, nadpowięziowo widoczna wielotorbielowata, ograniczona przestrzeń płynowa o wymiarach ok. 25x45x47mm, o morfologii bardzo podobnej do zmian w jamie brzusznej i miednicy.

    w wykonanym dodatkowo badaniu usg widoczna jest tylko masa wielotorbielowata w przestrzeni przedaortalnej, międzypętlowa masa w miednicy jest nieuchwytna ("zlewa się z pętlami jelitowymi).

    pętle jelita cienkiego bez uchwytnych zmian. przestrzeń wewnątrz i zaotrzewnowa bez limphadenopatii.

    torbiel jajnika lewego 18mm - najpewniej przetrwały pęcherzyk. jama otrzewnej bez wolnego płynu. pozostałe objęte badaniem narządy miąższowe jamy brzusznej i miednicy o prawidłowym obrazie.

    kolonoskopia

    (...)od połowy poprzecznicy (50 cm w trakcie wprowadzania aparatu) widoczne liczne (ok.50) polipy siedzące (0-is w skali paryskiej) o średnicy od ok.2-3mm do ok 1cm z największym zagęszczeniem w esicy, o niezmienionej błonie śluzowej i prawidłowym wzorze dołeczkowym (typ i w skali nice). najwieksza zmiana siedząca umiejscowiona jest w odbytnicy na fałdzie błony śluzowej, na głębokości 10cm, o nieregularnej granulowatej powierzchni, niezmmienionej błonie śluzowej, o średnicy ok. 20-25mm, pobrano wycinki (but.4)

    dgn. podejrzenie polipowatości młodzieńczej

    badanie histopatologiczne nr 14144/15

    poprzecznica, esica, odbytnica-fragmenty błony śluzowej okrężnicy bez morfologicznych cech polipów młodzieńczych. odbytnica(zmiana polipowata)-polipowatego kształtu fragmenty błony śluzowej bez cech polipa młodzieńczego.

    epikryza ( z ostatniego pobytu w szpitalu)

    14 letnia dziewczynka została przyjęta do kliniki z powodu nietypowej postaci polipowatości jelita, podejrzenia pneumatozy pęcherzykowatej jelit. z wywiadów lekarskich wiadomo, że pacjentka od ok 6m-cy oddaje rozluźnione stolce (do 5ciu razy na dobe, w ostatnim tygodniu raz na dobę), okresowo zgłasza bóle brzucha zlokalizowane w śródbrzuszu i podbrzuszu. z tego powodu była diagnozowana w szpitalu w łasku, gdzie w badaniu kolonoskopowym stwierdzono zmiany polipowate w odbytnicy i esicy - w badaniu hitsopatologicznym zmiany niejednoznaczne. ponadto dwa tygodnie temu była hospitalizowana w tutejszej klinice - w badaniu endoskopowym były widoczne liczne polipy siedzące zlokalizowane głównie w esicy i odbytnicy io średnicy od 5 do 10mm oraz jedna zmianę w odbytnicy o średnicy 25mm.. pobrano liczne wycinki do badania histopatologicznego - nie stwierdzono cech wskazujacych na polipowatość młodzieńczą. z uwagi na morfologie zmian oraz objawy kliniczne wysunięto podejrzenie pneumatozy jelit.

    przy przyjęciu do kliniki u dziecka stwierdzono asymetrię nad lewym biodrem (zbiornik płynowy), dwie plamy typu cafe au lait w okolicy krzyżowej po stronie lewej oraz nad lewym biodrem (średnicy ok. 5x15cm oraz 2x3cm) oraz na kończynie dolnej prawej śr. ok. 2-3cm. wykonano enterografie mri-nie stwierdzono cech pneumatozy jelit, widoczne zmiany sugerują wadę naczyń chłonnych lewej części jelita grubego, zwłaszcza esicy, prawdopodobnie z współistniejącą malformacją typu cystic hygroma w przestrzeni przedaortalnej.(...)

    to są najistotniejsze wyniki badań i epikryza z ostatniego pobytu w klinice gastroenterologii iczmp w łodzi

    z pozdrowieniami

    joanna

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    odpisałem na maila. pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Joaśj Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    bardzo dziękuję.

    _________________joanna

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦