naczyniak jamisty podudzia

  • 9
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Anna08 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    mam 16 lat. ponad 3 lata temu wyczułam na swojej prawej łydce mały guzek, który z upływem czasu powiększał się. obecnie łydka jest wyraźnie opuchnięta, widoczna jest różnica pomiędzy nią, a lewą łydką. byłam już u wielu lekarzy, którzy stwierdzili naczyniaka.. jednak żaden nie podaje mi sposobu na zlikwidowanie go - operacja może pociągnąc za sobą komplikacje oraz nieestetyczny wygląd łydki; każą czekać - być może z upływem czasu się "wchłonie". obecnie noszę podkolanówki uciskowe - od kilku miesięcy.. nie widzę widocznych zmian.. jeśli chodzi o ból, to czuję go tylko wtedy, gdy palcami uciskam miejsce na łydce oraz gdy nie noszę podkolanówek (po kilku godzinach ból ustępuje.) czy noszenie ich może całkowicie zlikwidować naczyniaka ? i czy z czasem będzie się on powiększał ? czy może mi pan poradzić jakieś metody leczenia tego typu zmiany ? z góry dziękuję za odpowiedź.

    ps. ostatnimi czasy zdarza mi się, że czuję jakby pulsowanie krwi w prawej łydce.. tak jakby chciała przepłynąć a nie może.

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    miła panno; zapewne malformacja żylna... badania konieczne do wykonania przed postawieniem diagnozy to: rtg podudzia ap i bok; usg z dopplerem, rezonans magnetyczny... pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Anna08 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    wynik rezonansu magnetycznego z dnia 25.11.2006r.

    mr podudzia prawego bez-i z kontrastem.

    badanie wykonano bez kontrastu w sekwencji se t1(ax,cor,sag) fse t2(ax,cor,sag) irfse stir (ax) oraz po kontraście dożylnym se t1 (ax, sag)

    w obrębie tkanki pośrodkowej podudzia prawego, w środkowej jego części, od tylu na długości około 11cm oraz dolnej części mięśnia płaszczkowatego, na długości około 8cm widoczne są nieregularne tabulatora o krętym przebiegu i torbielowate struktury, wprawdzie izointensywne z tkanką mięśniową w obrazach t1-zależnych oraz hiperintensywne w obrazach t2-zależnych.

    maksymalne wymiary zmiany na przekroju poprzecznym wynoszą 50x11mm.

    po podaniu magnevistu widoczne są jedynie niewielkie pasma wzmocnienia kontrastowego w obrębie zmiany.

    zmiana zawiera również komponentne tkanki tłuszczowej.

    część zmiany znajdująca się w tkance posrodkowej powoduje niewielkiego stopnia modelowanie sąsiadujących z nią mięśni i tylko nieznaczne uwypuklenie obrusy podudzia.

    obraz mr przemawia za naczyniopochodnym charakterem zmiany (limfatycznym lub krwionośnym).

    pozostałe struktury prawego podudzia nie wykazują zmian w badaniu mr.

    usg żż. kończyn dolnych - 06.12.2010

    w obrębie podudzia prawego od strony grzbietowej od ok. 1/2 wysokości widoczny obszar hyperechogenny na przebiegu żyły odstrzałowej biegnący początkowo pomiędzy blaszkami powięzi goleni (tutaj jego wielkość w płaszczyźnie osiowej wynosi ok. 20x16mm), a później ku dołowi i bokowi w kierunki tyłu kostki bocznej. w jego obrębie widoczne liczne poszerzone naczynia żylne, w pierwszym rzędzie żyła odstrzałkowa - śr. do 10mm (średnia ta utrzymuje się od ok. 1/2 podudzia do samego dołu) i jej dopływy - obraz przemawia za naczyniakiem.

    poza tym anatomia naczyń żylnych bez innych cech patologii. cech zakrzepicy w obrębie układu powierzchniowego i głębokiego nie uwidoczniono.

    cech niewydolności zastawkowej anie niewydolnych perforatorów nie uwidoczniono.

    usg - 05.02.2011

    żyła udowa, podkolanowa, odpiszczelowa, piszczelowe przednia i tylna - wydolne, drożne, bez cech zakrzepicy, z zachowaną fazowością oddechową przepływu, psv i edv w normie.

    żyła od strzałkowa w dystalnej części podudzia poszerzona, z licznymi poszerzonymi dopływami. w okolicy żyły odstrzalkowej hiperechogenna, niejednorodna, słabo odgraniczona zmiana - ogniskowa ?.

    nieprawidłowy zmniejszonym oporze przepływ w tętnicy strzałowej, co może sugerować przetokę tętniczno- żylną w tej okolicy.

    prawidłowe spektrum krwi w tętnicach : udowej, wspólnej, powierzchownej, głębokiej, piszczelowej przedniej i tylnej..

    wniosek : podejrzenie przetoki tętniczo żylnej pomiędzy żyłą odstrzałkową a tętnicą odstrzałkową. niejasna zmiana ogniskowa podudzia.

    ostatnio konsultowałam się z doktorem.. jeżeli chodzi o operację, to powiedział, że mogą wystąpić liczne problemy - usunięcie mięśnia z łydki, niedowład, nieestetyczny wygląd.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    brzmi jak malformacja zylna, być może z przetoką żylną - skuteczną metoda leczenia jest zabieg chirurgiczny, jęzeli jest zbyt ryzykowny (konieczne by było obejrzenie nogi i zdjęć z badań dla dokonania oceny) to pozostaje terapia uciskowa i leki p-krzepliwe itd. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Anna08 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    problem polega na tym, że tam jest wiele małych przetok i należałoby usunąć nie każdą pojedynczo, tylko całą żyłę na połowie łydki i część mięśnia.

    a jeśli to jest malformacja, to jest możliwe jej wyleczenie poprzez podkolanówki uciskowe ? noszę je już od 2 miesięcy i nie ma żadnych efektów..

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    to trzeba usunąć tą zmienioną żyłę i podwiązać wszystkie przetoki. skarpeta uciskowa wyłącznie kontroluje objawy, ale nie leczy! pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Anna08 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    jest możliwe całkowite usunięcie zmiany ? bez żadnych późniejszych problemów ruchowych czy plastycznych z nogą? czytałam, że podwiązanie każdej z przetok jest niemożliwe, przynajmniej nie w moim wieku, bo promieniowanie do tego użyte jest bardzo szkodliwe .wykonywał pan już kiedyś takie zabiegi ? chętnie wybrałabym się do pana na konsultację, bo jak na razie żaden lekarz nie chce się podjąć operacji, nikt też nie kazał zażywać leków przeciwzakrzepowych (czy są one konieczne ?)

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    moja panno; zdecydowanie zbyt wiele byś chciała wiedzieć zanim miałem mozliwość poznania dokumentacji oraz zbadania pacjentki. bez tego wszelkie dywagacje są na wyrost... pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Anna08 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    czy jest możliwe, żeby naczyniak na podudziu zahamował wzrost tej nogi ? jest ona nieco krótsza od lewej.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    jest mozliwe, ze kończyna z malformacją jest krótsza...zazwyczaj jest to "efekt równoległy", czyli nie wywołany bezposrednio przez malformację, tylko współistniejący. pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦