naczyniak jamnisty prawego plata potylicznego

  • 1
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Kinga_ Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze!

    mąż od 14 lat cierpi na migreny, które ostatnimi czasy były nieco lżejsze i dużo rzadsze, jednak postanowił zrobić z nimi porządek i zadbać o siebie. w poznaniu dostał skierowanie na tk, która wykazała niepokojące zmiany. lekarz stwierdził, że bóle głowy, którym towarzyszy chwilowe pogorszenie widzenia, m.in. ograniczenie pola widzenia, nie mają związku z nowotworem i został on wykryty przypadkowo.

    dodam, że mąż ma 25lat, w sierpniu 2009 wystąpił u niego krwiomocz, który już się nie powtórzył. mąż jest jednak stale pod opieką lekarza. badania nic nie wykazują, mąż bada regularnie mocz i krew (nie wiem, czy te informacje są istotne).

    opis tomografii komputerowej (4.06.2010)

    "w prawym płacie potylicznym między sierpem mózgu a rogiem tylnym komory bocznej prawej widoczna zmiana o średnicy 2,6cm o charakterze tu. zmiana w większości lita, wzmacnia się po podaniu środka cieniującego w sposób nieznaczny. we wnętrzu drobne zwapnienia. obraz niespecyficzny".

    dzisiaj mąż miał wykonywany rezonans magnetyczny. oto opis: (10.06.2010)

    badanie mr głowy wykazało w sekwencjach se, frf se i flair, w przekrojach strzałkowym, osiowym i czołowym, w obrazach t1 i t2-zależnych, przed i po dożylnym podaniu sk oraz sekwencją ms-angio fazą tętniczą i żylną.

    u podstawy mózgu prawego płata potylicznego tuż nad namiotem móżdżku przystrzałkowo na pograniczu potyliczno-skroniowym stwierdza się owalnego kształtu ognisko o gąbczastej strukturze, głównie hiperintensywne we wszystkich obrazach z niewielkimi nieregularnymi przestrzeniami o niskim sygnale, otoczone strefą bezsygnałową w obrazach t2-zależnych.

    obraz mr odpowiada naczyniakowi jamistemu o wymiarze a-p 26mm, max szerokości 31mm i wysokości 15mm.

    podnamiotowo zmian patologicznych nie stwierdza się.

    układ komorowy nieprzemieszczon, z miernym poszerzeniem lewej komory bocznej i komory iii. komora boczna prawa o szerokości mieszczącej się w granicach normy.

    mierne poszerzenie lewej komory bocznej i komory iii.

    przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach półkul mózgu w niewielkim stopniu poszerzone, podnamiotowo prawidłowe.

    badanie mr angio głowy objawów wady naczyniowej i niedrożności w obrębie tt. koła willisa nie wykazuje.

    badanie mr angio gaza żylna uwidoczniła wariant rozwojowy w postaci znacznego stopnia hipoplacji zatoki poprzecznej i esowatej lewej

    wnioski: naczyniak jamisty prawego płata potylicznego.

    w najbliższy poniedziałek (14.06.) mamy wizytę u lekarza w bydgoszczy, u dr marka harata.

    dręczy mnie jednak pytanie: czy jest i jaka jest szansa, że dojdzie do wylewu? czy może on nastąpić w najbliższym czasie? dziś w nocy, jutro, za tydzień, czy guz jest jeszcze za mały na wylew.

    i jakie leczenie byłoby tu najlepsze? operacyjne, czy są inne metody i na ile skuteczne.

    gdzie najlepiej podjąć się tego leczenia?

    proszę o pomoc.

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    zmiana najbardziej wyglada na malformację zylna z ogniskami wykrzepiania i wapnienia, ale moze też byc ewentualnie torbiela pasożytniczą. do leczenia przez neurochirurgów. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦