naczyniak oczodolu u 3 miesiecznego dziecka

  • 4
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Pycha21 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witaj wyrzykowski dar,

    witam panie doktorze,

    u mojej córeczki od urodzenia był problem z prawym oczkiem, tzn. często je przymykała. gdy skończyła 1,5 m-ca pod oczkiem pojawiła się opuchlizna i siniak. siniaczek i opuchlizna zmieniają wygląd w trakcie dnia. po przebudzeniu są mniej widoczne. pediatra powiedział, ze to zatkany kanalik łzowy i kazał zakraplac. poniewaz nic to nie pomoglo, poszlam z małą do okulisty. miala zrobione usg oczodołu i dastalismy skierowanie na rezonans. wczoraj odebralam wynik rezonansu:

    przy dolnej i przysrodkowej scianie oczodolu prawego widoczna dobrze ograniczona, nieregularna nieprawidlowa struktura, hypointensywna w obrazach t1, izo-/hyperintensywna w obrazach t2. po dozylnym podaniu kontrastu zmiana ulega wyraznemu wzmocnieniu. wymiary: w plaszczyznie poprzecznej:28x9mm (apxsd), przy dolnej scianie oczodolu o szerokosci do 16mm. naciek dyskretnie przemieszcza bocznie i nieco ku górze niepogrubiały dystalny odciek mięśni prostych przyśrodkowego i dolnego, tetnice oczna i galke oczną: dochodzi do nerwu wzrokowego z jego uciskiem i dyskretnym boczno-górnym przemieszczeniem. średnica oczodołu prawego jest większa w porównaniu ze stroną przeciwną o 2-3 mm - dolno-przysrodkowa sciana oczodolu jest umiarkowanie modelowana przez zmiane.

    zmiana nie dochodzi do wierzchołka oczodołu; scisle przylega do bocznej sciany oczodolu - odgraniczenie od sitowia po stronie lewej jest slabo widoczne, ewidentnych cech nacieku sitowia oraz innych struktur oczodolu nie stwierdza sie. w obrebie zmiany widoczne ubytki sygnalu - naczynia krwionosne do 1 mm; podobne, najprawdopodobniej pojedyncze kręte naczynie widoczne jest do tyłu i bocznie od zmiany w okolicy wierzchołka oczodołu.

    nerwy wzrokowe i mięsnie ruchowe gałki ocznej widoczne na całej długości o prawidłowych sygnałach.

    widoczne fragmentarycznie skrzyżowanie nerwów wzrokowych oraz pasma wzrokowe w granicach normy. gałki oczne obustronnie bez cech patologii.

    tkanka tłuszczowa wewnątrzoczodołowa obustronnie symetryczna.

    gruczoły łzowe obustronnie symetryczne, jednorodne.

    obraz mózgowia mieści się w granicach normy.

    wnioski:

    ograniczona zmiana guzowata okolicy przyśrodkowo-dolnej oczodołu prawego mogąca odpowiadać naczyniakowi włośniczkowemu oczodołu.

    bardzo proszę o informację, czy naczyniak jest bardzo niebezpieczny oraz czy trzeba go usunąć/leczyć? lekarz okulista zalecił kontakt z onkologiem, natomiast pediatra zalecił jak najszybsze usunięcie naczyniaka. mała ma teraz skończone 3 miesiące. w albumie publicznym zamieściłam zdjęcia:

    http://www.naczyniaki.pl/album_pic.php?pic_id=3524

    http://www.naczyniaki.pl/album_pic.php?pic_id=3523

    bardzo proszę o pomoc. pozdrawiam mama karoli

    Last edited by Pycha21 on 2012-02-13, 22:28; edited 1 time in total

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowna pani; naczyniak wczesnodziecięcy powieki dolnej penetrujący wgłąb oczodołu. do leczenia propranololem. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Pycha21 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękuję za odpowiedź. panie doktorze proszę o informację,czy jest możliwość umówienia się z panem na konsultację i w jakim terminie? czy przed rozpoczęciem leczenia trzeba zrobić jakieś dodatkowe badania?ponieważ do sopotu mamy 600km chcielibyśmy przed ewentualną konsultacją przygotować wszystko co jest niezbędne do rozpoczęcia leczenia. w opisie rezonansu jest napisane, że naciek dochodzi do nerwu wzrokowego z jego uciskiem, czy to jest niebezpieczne i czy dziecko może przez to stracić wzrok? wydaję mi się, że w związku z tym uciskiem konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia? z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam mama karoli

    Last edited by Pycha21 on 2012-02-13, 22:28; edited 1 time in total

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowna pani; rzeczywiście powinno się zacząć leczenie w miarę szybko. badania wykonujemy w trakcie hospitalizacji związanej z rozpoczęciem leczenia propranololem. proponuję wizytę w gabinecie kurort w sopocie (58 5555215) w najbliższy czwartek z podejściem do hospitalizacji od piątku; lub wizytę w swissmed-zie w najbliższy wtorek (58 5241500) z początkiem hispitalizacji od następującej środy. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Pycha21 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękuję pięknie za odpowiedź. na czwartek zarejestrowaliśmy się do sopotu. do zobaczenia, mama karoli

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦