naczyniak podudzia lewego
- 5
- 0
- Pytania do doktora
-
Joanna17 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam . mam 17 lat. mój problem z naczyniakami zaczął się 4 lata temu. strasznie spuchła mi lewa łydka. udałam się do lekarza. po rezonansie magnetycznym okazało się, że to dwa naczyniaki:
„w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki po stronie lewej uwidoczniono rozległy, słabo odgraniczony obszar na długość ok. 10 cm, niejednorodnie hiperintensywny w obrazach zależnych, wykazujący ogniska krwotoczne w sekwencji se t1. po podaniu kontrastu i.v. stwierdza się wyraźne, niejednolite wzmocnienie opisywanej zmiany. uwidoczniono również drugą, mniejszą zmianę o tym samym charakterze w obrębie mięśnia piszczelowego tylniego i płaszczkowatego, która obejmuje t. piszczelową tylnią.
zostałam zoperowana w wojewódzkim szpitalu chirurgii urazowej w piekarach śląskich.usunięty został większy guz. rok później zostałam skierowana na kontrolny rezonans, który wykazał wznowę naczyniaka:
„zmiana w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki po stronie lewej jest nieco mniejsza (poprzednio ok. 95x40 mm obecnie ok. 75x22mm). obraz drugiej zmiany(w obrębie mięśnia piszczelowego i płaszczkowatego) jest porównywalny. po podaniu kontrastu i.v. stwierdza się wyraźne, niejednolite wzmocnienie opisywanych zmian
tym razem przed operacją wykonano mi embolizacje naczyń, 2 doby później operacje. dobę po operacji wystąpiły komplikacje, strasznie spuchła mi noga , której towarzyszył niewyobrażalny ból oraz spore ilości krwi wypływające do drenu. lekarz powiedział, że jeśli sytuacja się nie poprawi w ciagu kilku następnych godzin, będzie konieczna następna operacja. sytacja się jednak ustabilizowała, obrzęk nogi utrzymywał się prawie 2 tygodnie. znów po okresie jednego roku zostałam skierowana na rezonans, który po raz kolejny wykazał nawrót guza:
„rozległy, śródmięśniowy naczyniak jamisty z okolicy dołu podkolanowego wzdłuż rozgałęzień żył głębokich penetruje w obręb mięśni podudzia lewego głownie w zakresie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego oraz mięśnia piszczelowego tylniego, gdzie wymiar podłużny zmiany wynosi odpowiednio 15 i 17 cm oraz w niewielkim stopniu penetruje również w obręb mięśnia podkolanowego i płaszczykowatego. wymiar poprzeczny zmian w obrębie mięśnia piszczelowego tylniego wynosi do 8 cm, w obrębie mięśnia brzuchatego do 4 cm, grubość w wymiarze strzałkowym do 2 cm. w porównaniu do badań wcześniejszych widoczna jest ekspansja zmiany w kierunku podkolanowym, obecnie główna masa zmiany zlokalizowana jest na nieco wyższym poziomie podudzia w porównaniu do badań poprzednich- w odległości około 4 cm od szpary stawu kolanowego. obecnie mniejsza objętościowo niż poprzednio jest najbardziej zewnętrzna część zmiany – w obrębie mięśnia brzuchatego (brak danych o rozległości zabiegu). intensywność sygnałów z zakresu szpiku kostnego uwidocznionych elementów kostnych prawidłowa.
lekarz stwierdził, żeby poczekać i zobaczyć czy naczyniak będzie się powiększał. na własną rękę poszłam jeszcze do kilku lekarzy, by zasięgnąć porady. pół roku później wykonałam kolejny rezonans, który stwierdził „obraz stabilny do poprzedniego badania „ zostało mi wykonane równiej badanie kolor doppler, które wykazało kolejnego naczyniaka od strony przyśrodkowej uda.. dostałam zalecenie chodzenia w pończosze antyżylakowej, w której praktycznie w ogóle nie odczuwam bólu. czekam teraz na kolejny rezonans. mam już wyznaczony termin do szpitala, tym razem do ochojca. lekarz powiedział jednak, ze operacja jest bardzo ryzykowna, gdyż mogę mieć później problem z chodzeniem. chciałam się zapytać czy jest ona konieczna?? czy nie ma innego sposobu walki z ta chorobą??
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć. -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowna panno; po pierwsze malformacja żylna to nie nowotwór, więc leczy się ją tylko wtedy i na tyle na ile powoduje objawy - ból, utrudnienie chodzenia itd. często jest tak, że zmiana obejmuje podudzie i udo i po kolei te obszary są rozpoznawane. malformacje żylne nie rozrastają się! one tam są od urodzenia, tylko się stopniowo wypełniają! opcja leczenia jest absolutnie zarówno uzywanie rajstop uciskowych, przyjmowanie leków typu aspiryna itp., jak i również np. skleroterapia alkoholem, czyli podawanie alkoholu do wnętrza zmiany w celu spowodowania jej zarośnięcia... jeżeli te metody nie pomagają, a dolegliwości się utrzymują czy postępują - należy zaplanować kolejny zabieg operacyjny. pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joanna17 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
dziękuję za odpowiedz panie doktorze.
chciałam się zapytać o tą skleroterapię alkoholem gdzie wykonywane sa takie
zabiegi? do kogo powinnam sie zgłosić? przyznam, że byłam u wielu lekarzy
(chirurgów naczyniowych) i żaden nie zaproponował nic poza operacją, embolizacją i
pończochą. nawet usłyszałam, że nie ma innej metody walki z tym, dlatego pańska odpowiedz bardzo mnie ucieszyła i chciałabym dowiedzieć się więcej na ten temat.
z góry dziękuję i pozdrawiam .
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
z pewnoscią u nas w gdańsku są takie zabiegi wykonywane ( w wyselekcjonowanych przypadkach), prof. ... jawień w bydgoszczy (chirurg naczyniowy) tez chyba je wykonuje... niestety nie wiem na pewno... zawsze mozna przyjechać nad morze na konsultację... pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joanna17 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
wczoraj (30.06.2009) byłam na kolejnym rezonansie, chciałam przedstawić panu jego wynik.
" jak w badaniu poprzednim mr z dn. 20.10.2008r widoczny na poziomie lewego dołu podkolanowego rozległy naczyniak wypełniający dół podkolanowy, przylegający do naczyń dołu podkolanowego i penetrujący w obrębie mięśni lewego podudzia, głownie w zakresie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego, mięśnia piszczelowego tylnego, podkolanowego i płaszczkowatego- rozległość zmian w porównaniu z badaniem poprzednim stabilna. zmiana obejmuje nieco troczek boczny rzepki wpuklając się pod niego, obejmuje kłykieć boczny kości udowej od strony tylnej oraz łąkotkę boczną i wzdłuż torebki stawu penetruje w okolicę kłykcia przyśrodkowego kości udowej.
największa masa naczyniaka widoczna do około 1/3 górnej kości piszczelowej.
część masy naczyniaka uwypuklając się w kierunku górnym dochodzi tuż powyżej nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej.
w górnej części dołu podkolanowego widoczna owalna struktura o zawartości krwi o średnicy około 36 mm, zmiana przylega do tętnicy i żyły na tym poziomie, widoczny w obrębie zmiany sedymentujący poziom krwi.
poza tym w obrębie uda nie uwidoczniono patologii.
po dożylnym podaniu kontrastu dość szybkie wzmocnienie części naczyniaka we wczesniej fazie przy obrazowaniu tętnicy podkolanowej i jej trójpodziału.
podejrzenie drobnych przetok pomiędzy obwodowymi rozgałęzieniami tętniczymi trójpodziału a masą naczyniaka w obrębie podudzia.
owalna struktura naczyniaka przylegająca do tętnicy i żyły tuż powyżej dołu podkolanowego wypełnia się całkowicie z opóźnieniem, przylega do żyły i tętnicy.
nie można wykluczyć łączności zmiany z tętnicą podkolanową.
pozostała część naczyniaka z licznymi drobnymi naczyniami z maksimum wypełnienia w fazie żylnej.
zaznaczone naczynia żylne powierzchowne na poziomie podudzia i dołu podkolanowego.
wnioski:
podejrzenie przetok tętniczo- żylnych w obrębie masy naczyniaka na poziomie trójpodziału tętnicy podkolanowej.
masywna siatka naczyń widoczna zwłaszcza w fazie żylnej.
niejasny charakter zmiany w obrębie górnej części dołu podkolanowego- nie można wykluczyć tętniaka tętnicy podkolanowej lub przetoki tętniczo- żylnej z poszerzeniem żyły. "
co pan o tym myśli?
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
sprawa wymaga weryfikacji arteriografią, czyli badaniem naczyniowym przed jakimikolwiek dalszymi decyzjami czy zaleceniami... pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat