naczyniak slinanki przyusznej lewej - porod naturalny

  • 1
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Kasia91ts Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witam,

    mam pytanie, jestem w 9 miesiącu ciąży, mam naczyniaka ślinianki przyusznej lewe, czy zagraża on mojemu zdrowiu podczas porodu naturlanego ? już kiedyś pisałam z panem odnośnie tej zmiany.

    poniżej historia naszej rozmowy:

    witam.

    mam problem, gdyż zrobiłam już dużo badań i nadal nie ma pewności czy to naczyniak.

    poniżej przestawiam opis wykonanych badań

    :

    rezonans magnetyczny - twarzoczaszki z kontrastem:

    w rzucie ślinanki przyusznej lewej oraz mięśnia żwacza widoczna policyklicznych zarysów zmiana torbielowata - wymiary maks. 60x19x25. opisywana zmiana torbielowata składa się z 2 nieregularnych oddzielonych od siebie przestrzeni płynowych - powierzchownej lokalizaujących się w rzucie ślinianki o wyższym sygnale w obr t2 oraz głębiej położonej rzutującej się na mięsień żwacz o nieco obniżonym sygnale w obr t2(większa zawartość białka). w świetle ostatniej przestrzeni płynowych 2 zmiany bezsygnałowe po ok. 5mm - obraz niejednoznaczny - podejrzenie naczyniaka. poza tym zmian patologicznych nie stwierdzono.

    wynik badania rm angiografia twarzoczaszki z kontrastem:

    w rzucie opisywanej w badaniu rm zmiany w obrębie ślinanki przyusznej lewej widoczne w badaniu przed podaniem kontrastu drobne ogniska wysokiego sygnału - po podaniu kontrastu widoczne rozległe plamiste wzmocnienie zmiany -obraz może odpowiadać naczyniakowi. tętnice twarzoczaszki bez cech patologii. widoczna bardzo wąska tętnica łącząca tylna lewa-hipoplazja. brak sygnału z tętnicy łączącej tylnej mózgu prawej - aplazja. poza tym sygnał z tętnic wewnątrzczaszkowych zachowany prawidłowo.

    proszę mi powiedzieć, czy to wystarcza aby stwierdzić,że to naczyniak, czy należy zrobić jeszcze jakieś badanie dodatkowo?

    pozdrawiam,

    karolina lat 22

    wyrzykowski dar - 2013-09-13, 23:56

    pani karolino; ta zmiana to zapewne wrodzona malformacja zylna, ponieważ to jest jej typowa lokalizacja - slinianka i żwacz; te dwa 5 mm ogniska to najpewniej tzw. flebolity - typowe dla malformacji zylnych (widoczne w rtg, ale też w tk). dla potwierdzenia szybkosci przepływu nalezy wykonać usg z dopplerem. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    kasia91ts - 2013-09-14, 21:31

    dziękuje bardzo za odpowiedź.

    faktycznie jest to miękkie, i z łatwością się przesuwa po policzku, w zależności od tego w jakiej pozycji trzymam głowę. oczywiście wykonam badanie jakie pan sugeruje.

    interesuje mnie bardzo fakt, w jaki sposób przebiega leczenie? czy mógłby pan ewentualnie kogoś mi polecić, kto zająłby się tym problemem? mieszkam w bieszczadach(nad soliną), do pana niestety dzieli mnie mnóstwo kilometrów :(

    nurtuje mnie również, skąd to się mogło wziąć? czy takie coś kwalifikuje się tylko jako wadę wrodzoną? czy może to się skądś wzięło później? bo przecież dopiero może od 3 lat, staje się to coraz bardziej widoczne i zauważalne(wcześniej nie było nawet wyczuwalne). czy istnieje szansa,że stało się to kiedy miałam wypadek na rowerze i uderzyłam brodą w asfalt(17 lat temu, w wieku 5 lat)?

    pozdrawiam, i czekam na odpowiedź.

    wyrzykowski dar - 2013-09-14, 21:35

    zmiana jest wrodzona (!), ale często ujawnia się w wieku nastoletnim lub dojrzałym. leczenie zależy od lokalizacji zmiany - mozna sie wypowiedzieć po badaniach. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    kasia91ts - 2013-09-14, 21:47

    rozumie.

    ale czy zarówno zmiana torbielowata opisywana w rezonansie jak również 2 zmiany bezsygnałowe po 5 mm mają z tym związek?

    pozdrawiam

    wyrzykowski dar - 2013-09-15, 15:27

    to jest jedna duza zmiana... pozdr dw

    kasia91ts - 2013-09-30, 19:14

    temat postu: kolejne badania

    witam. jak pan wcześniej pisał wykonałam badanie dopplera, a oto jego opis:

    "ślinianki prawidłowej wielkości i struktury. bez zaburzeń przepływów również w obrębie zmiany w okolicy kąta żuchwy".

    być może wcześniej wykonane usg oraz rtg pomogą coś w postawieniu diagnozy, których opis przedstawiam poniżej:

    badanie usg ślinianek po stronie lewej :

    "ślinianki prawidłowej wielkości i struktury. w obrębie mięśnia w okolicy kąta żuchwy mieszana echogenicznie, torbielowata struktura 2,6x1,7x1,1 z dwoma hyperchogenicznymi zmianami,zwapnieniami.

    rtg żuchwy a-p i lewy skos:

    "w rzucie lewej gałęzi żuchwy widoczne dwa krąglące się cienie wapniste mogące odpowiadać złogom w obrębie w przewodzie lewej ślinianki przyusznej".

    koło 4 miesięcy temu miałam również nakłuwaną to zmianę od strony zewnętrznej, jednak mimo chęci lekarz nie mógł nic wyciągnąć igłą z środka, powiedział,iż zmiana musi być galaretowata.

    pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

    wyrzykowski dar - 2013-09-30, 21:20

    tak jak pisałem wcześniej - wrodzona malformacja zylna. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    kasia91ts - 2013-10-02, 07:24

    dziękuje bardzo za odpowiedź. pozdrawiam

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    możliwy jest wylew w policzku... do decyzji lekarza prowadzącego ciążę. pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦