operacja?

  • 3
  • 1
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    A/Wyborcza27 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    panie doktorze,

    jakiś czas temu poprosiłam o opinię nt naczyniaka mojej córki (zdjęcia w albumie). opinia ta zbieżna była z opiniami pediatrów i lekarzy rodzinnych, jak i chirurga ze szpitala dziecięcego z łodzi (prowadzi badania naukowe dot naczyniaków) - naczyniak jamisty, do obserwacji, prawdopodobnie zaniknie w okresie 3 - 5 lat.

    tymczasem w piątek w czmid w warszawie dr szczygielski powiedział, że tego typu sprawy zawsze kończą się operacją usunięcia blizny, ponieważ naczyniak w zasadzie zmieni tylko kolor, a ślad po nim zostanie (w postaci wypukłego kalafiora). dodatkowo wycięta musi zostać skóra 1cm szersza niz naczyniak, zatem blizna będzie niemała.

    trochę mnie to przeraziło, ale i zdziwiło - nikt do tej pory o operacji nie wspominał, wszystkie dotychczasowe opinie były takie, że naczyniak zanika nie pozostawiając blizny lub pozostawiając mały, nie wymagający zabiegu ślad.

    bardzo proszę o wyjaśnienie, czy zabieg będzie konieczny, czy faktycznie już dziś z całą pewnością można powiedzieć, że tak.

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Maja4021 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    wyborcza27, u nas w tym momencie zaczoł sie wchłaniac choc doktor mowi ze nadmiar skóry zostanie nie wiem jak to bedzie wygladac ale czekamy na razie .opinie tez u nas są rozne choc dr.wojciechowski twierdzi ze o usunieciu powie wtedy gdy mała bedzie miala 6 lat i naczyniak nie zniknie(mała obecnie ma 2,5 roku zdjecia uzupełnione w albumie corka maja4021)

    _________________

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Maja4021 Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    zobaczyłam fotki naszej małej tez tak sie zaczynał tylko był w ksztalcie truskawki jednej małej ,niestety naczyniak zaczoł rosnac i jak miala roczek wygladał jak na fotce

    _________________

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    szanowna pani; naczyniaki wymagajace operacji to te powodujące zaburzenia ważnych funkcji i będące dostepne wycięciu chirurgicznemu; naczyniaki w których operacja jest zalecana, to te, w przypadku których przewidywalny skutek zaniku samoistnego będzie gorszy od wyniku zabiegu operacyjnego; pozostałe naczyniaki moga byc operowane, ale nie muszą. leczenie operacyjne naczyniaków ma z załozenia prowadzic do jak najlepszego efektu końcowego = jak najmniejszej blizny, ponieważ to zmiana łagodna samozanikająca. z tego tez powodu zasady stosowane w przypadku zmian nowotworowych (mrgines wycięcia itd.) nie maja tu zadnego zastosowania - zasadą jest usunąć najmniej jak trzeba dla uzyskania maksymalnego wyniku czynnosciowego i estetycznego. zdaje się, że również należałem do tych, którzy w przypadku pani dziecka zalecali czekanie? pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦