czym jest zespol klippel - trenaunay'a?
- 15
- 0
- Naczyniaki dziecięce/Zespół Klippel-Trenaunay'a
-
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
czym jest k-ts?
klippel - trenaunay syndroms
nazwa zespołu pochodzi od francuskich lekarzy maurice klippel (1858 – 1942), a także paul trenaunay'a (ur. 1875 -?)
opisali oni niezwykłą chorobę, w której u chorych występował jednostronny przerost kończyn (dolnych lub górnych). na zmienionych kończynach występowała również żylaki i dodatkowo u większości przypadków występowały miejscowe podskórne wylewy krwi, spowodowane rozszerzeniem naczynek włosowatych w skórze.
zespół określa rzadkie zaburzenie w powstaniu naczyń krwionośnych, najczęściej w żyłach, rzadko w naczyniach chłonnych. chodzi tu o znamiona i duże narośla na różnych częściach ciała, najczęściej na kończynach. każdy typ choroby jest inny i osobliwy.
te zaburzenia powstają w wyniku złego sterowania rozwojem naczyń krwionośnych i naczyń chłonnych (limfatycznych) w czasie pierwszych dwóch miesięcy rozwoju płodu.
w taki sposób powstają niedorozwinięte i niespełna funkcjonalne, embrionalne naczynia w różnych wielkościach (malformacje naczyniowe).
niewłaściwa budowa naczyń sprzyja występowaniu także innych zmian w kończynach, powstaniu żylaków i znamion, które razem z powstałymi przetokami tętniczo – żylnymi mogą doprowadzić do miejscowych albo ogólnych powikłań krążenia, co powoduje obrzęki a w niektórych wypadkach może doprowadzić do obumarcia końcowych części ciała.
nie jest również dokładnie określona przyczyna przerostu kończyn. niewiadomo, czy jest to skutek rozszerzonej budowy naczyń w kończynach, czy istnieje inna przyczyna tego stanu. występują również formy klippel-trenaunay-syndroms, w których kończyny są mniejsze często ze zmianami w budowie anatomicznej w porównaniu do zdrowej kończyny.
nieprawidłowe krążenie krwi w żyłach i /albo tętnicach, może to doprowadzić do zakłóceń we wzroście kończyn w wieku dziecięcym lub późniejszym, albo do wcześniejszego zużycia stawów w wieku dziecięcym.
w większości przypadków, pozostaje pacjentowi amputacje lub chirurgiczna korekcja dotkniętej kończyny.
dalsze działania uboczne to skolioza, zła (krzywa) budowa miednicy, zwiększone krwawienia i/ albo zaburzenia w gojeniu się ran po wypadkach albo operacjach, utrata pełnej funkcjonalności zastawek żylnych.
poprzez wczesne rozpoznanie choroby u dziecka, rozpoczęcie terapii w pierwszym roku życia, można złagodzić objawy i uniknąć późniejszych skutków ubocznych.
_________________
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć. -
Karolinaklara Użytkownik poprzedniej wersji forum.
wstawiam tutaj linka do strony, gdzie jest opisany taki przypadek tutaj
Archiwalny temat -
A/Marek Użytkownik poprzedniej wersji forum.
ja mam pytanie. mam ten zespół i naczyniak płaski(połowa ciała-ręka, kawałek klatki piersiowej,plecy, troche nogi). jakie jest prawdopodobieństo, że ten zespół przejdzie na moje potomstwo
mam dopiero 16lat, ale zaczynam sie powoli martwic xd
Archiwalny temat -
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
marek, prawdopodobieństwo jest znikome, wg mojej wiedzy kts nie jest w żaden sposób dziedziczny, jest to po prostu błąd w kodowaniu naczyń w rozwoju embrionalnym, nie wiadomo czy na wystąpienie tego błędu mają wpływ czynnki zewnętrzne, czy po prostu doszło do połączenia się w trakcie zapłodnienia komórek w której jedna miała uszkodzony kod genetyczny. na pw przesyłam ci przetłumaczony tekst ze strony niemieckiej.
_________________
Archiwalny temat -
A/Marek Użytkownik poprzedniej wersji forum.
dzięki bardzo mila29 :) naprawdę jestem ci bardzo wdzięczny. będę spał spokojnie :d
Archiwalny temat -
Karolinaklara Użytkownik poprzedniej wersji forum.
milla
obejrzałam zdjęcia małego. powiedz, jak idzie wam leczenie. na nóżkach widać pozostałości po plastrach, zabezpieczasz synka nóżki, żeby nie narazić go na kontakt z odzieżą?
__________________________________________________
chwalę ale jak trzeba ganię, taka rola administratora
Archiwalny temat -
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
leczenie na razie stoi. czekamy a decyzję pana doktora kiedy zaczynamy operacje. jestem tego samego zdania że dziecko musi rozumieć po co ma te zabiegi i aktywnie uczestniczyć w rehabilitacji. chociaż tych "naczyniaków" chciałabym się pozbyć już teraz bo np dziś obudziłam się o 2.30 w zalanym krwią łóżku, znów stracił dużo krwi. najgorsze jest to że go to nie boli i on zaczyna czuć że leci jak mu się mokro zrobi, no a przez sen to już wcale
a tak przez cały czas ma zaklejone opatrunkami te nóżki i posmarowane linomagiem lub maścią z ariniką. niestety tak jak pokazałam tworzą się tam takie strupki które się podważają i podcieka krew. a czasem po prostu same się otwierają i się leje.
teraz jestem na etapie szukania tresera do psa który byłby w stanie wyszkolić ją żeby reagowała na zapach krwi i nas alarmowała bo niestety coraz częściej zdarzają nam się "nocne zalania", a nie zawsze się obudzę i to zauważę
_________________
Archiwalny temat -
Czuczu Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam, sama choruję na ten zespół i jestem ciekawa jak wiele osób rocznie rodzi się z ta chorobą, czy sa jakieś statystyki obrazujące ten problem, i czy ta choroba ma zawsze taką samą postać, ja mam naczyniaki i przerosty w kończynach dolnych, czy ktos posiada jakieś informacje na ten temat, byłabym bardzo wdzięczna
Archiwalny temat -
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
czuczu, nie mam zielonego pojęcia i jak narazie nigdzie nie natrafiłam na takową statystykę. ale myslę że jest to jakiś procent urodzeń. w większości może nie zdiagnozowane bo najczęściej jak idziemy do lekarza i proszę o receptę czy skierowanie i k-t zespół to oni oczy wywalają i pytają co to jest a następne pytanie to "jaki jest od choroby?"
może pan doktor posiada takowe statystyki??
_________________
Archiwalny temat -
Czuczu Użytkownik poprzedniej wersji forum.
a czy ty znasz kogoś z zespołem k-t?? jeśli tak to jakie objawy występują??
Archiwalny temat -
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
czuczu, nie wiem o jakie objawy ci chodzi. mój syn ma k-ts od pasa w dół, malformacje naczyń limfatycznych i krwionośnych (zdjęcia w albumie) przerost stóp, poza tym jakichś innych objawów nie ma. czasem zdarzają się zapalenia "naczyniaków" limfatycznych (powinnam napisać naczyń objętych malformacją, ale tak jest prościej), krwawienie z krwionośnych, ale dla mnie to są "normalne" objawy zespołu
znam 2 osoby, dziewczynkę której zdiagnozowano na rączce i córeczkę kolezanki która ma na lewej nóżce. klasyczne jednostronne.
poza tym co jakiś czas piszą do mnie osoby z pytaniem czy to k-t zespół, gdzie zdiagnozować gdzie leczyć, jak leczyć. wtedy zawsze odsyłam do pana doktora.
_________________
Archiwalny temat -
Czuczu Użytkownik poprzedniej wersji forum.
dziękuję ci bardzo za odpowiedź, ja sama mam też k-ts od pas w dół, równiez mam przerosty w stopach, jestem już po operacjach, miałam przerosty 1,2 i 3 palca, czy twój synek też ma podobny przerost?? ja sama nigdy nie spotkałam nikogo z tą chorobą, będąc nawet w szpitalu pytając lekarzy to tez nie mieli kontaktu z kimś z tą chorobą
Archiwalny temat -
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
przemek ma przerosty całych stóp, na długosc i szerokość, do tego na całej długości nóg, przerosty naczyń limfatycznych (w jednej nodze ma większa łydkę w drugiej udko).
_________________
Archiwalny temat -
Tusia04 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam. u mojej córeczki występuje malformacja na nóżce ( w środku). daje ona jej dolegliwości bólowe i puchnięcie co jakiś czas. do tego występuje przerost nóżki na ok 1,5-2cm. zdania lekarzy są podzielone czy to k-ts. przygotowujemy się do operacji tej malformacji za granicą. jakie przerosty na długość nóżki są u waszych dzieci. moja córeczka ma 3,5 roku a te dolegliwości obserwujemy od 2 lat. pozdrawiam
Archiwalny temat -
Milla29 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
u przemka malformacje widoczne były już w 34 tyg ciązy na usg (pewnie widoczne byłu o wiele wcześniej ale kiepskiego miałam lekarza prowadzącego).
różnica w długości nóżek wynosi ok 1 cm natomiast stopy są powiedziałabym gigantyczne. na dzień dzisiejszy długość większej stopy wynosi 25 cm. jest to dla niego ograniczeniem ruchowym bo nie potrafi biegać jak inne dzieci i całkiem inaczej rusza
co do dolegliwości bólowych to występują gdy zmarzną mu nózki wówczas w nocy go "kręcą" i czasem narzeka na ból "naczyniaka" krwionośnego na lewej nodze. malformacje powiększają się gdy duzo chodzi, jest gorąco itp... ale bez zaczerwienień czy podniesienia temp w "zmienionym" miejscu
_________________
Archiwalny temat -