naczyniak limfatyczny okolicy podzuchwowej - co dalej???
- 1
- 0
- Pytania do doktora
-
A/Azubrycka Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowny panie doktorze!
wysłałam tą wiadomość do pana na maila ale nie wiem czy ten adres który mam jest aktualny więc piszę również na tym forum licząc na pomoc w dalszym postępowaniu.
jestem lekarzem. mieszkam w białymstoku.
28 lipca 2007 urodziłam synka z naczyniakiem limfatycznym okolicy podżuchwowej lewej. konsultacja chirurgiczna po urodzeniu brzmiała:
zmiana guzowata dość rozległa w okolicy lewego kąta i gałęzi żuchwy, dość miękka, chełbocząca z wyczuwalną zmianą litą? torbielą w okolicy kąta żuchwy. zmiana ma charakter naczyniaka chłonnego, nie wymaga doraźnej interwencji chirurgicznej.
mieliśmy zgłosić się za 2,3 tygodnie do kontroli w por. chirurgicznej.
jednak wcześniej tzn z 6-tej na 7-mą dobę życia naczyniak znacznie się powiększył (dodałabym zdjęcie ale nie wiem jak bo dopiero co zarejestrowałam sie na tym forum). zgłosiliśmy się na izbę przyjęć. tam byliśmy konsultowani przez chirurga i laryngologa. laryngolog stwierdził w badaniu: spoista zmiana obejmująca policzek i okolicę żuchwy po stronie lewej zwisająca do wysokości krtani, bez cech zapalnych. jama ustna, gardło, nos – bez odchyleń. brak cech ucisku górnych dr. oddechowych.
wykonano również usg zmiany:
w obrębie tkanek miękkich lewej okolicy policzkowo-podżuchwowej uwidoczniono rozległy (63,5x34,4mm) torbielowato-lity obszar bez uchwytnego unaczynienia wewnętrznego. największe obszary płynowe o wym. 41,3x33,4mm, 17,5x7,6mm, 8,6x6,1mm. w świetle największej zmiany płynowej widoczne miękkotkankowe, owalne twory poddające się uciskowi o śred. 29,4mm oraz 14mm(zmiany włókniste z zagęszczonym płynem?) a także pojedyncze zwapnienie śred. 1,3mm. tkanka podskórna policzka hiperechogenna, pogrubiała.
nie zostawiono nas w szpitalu, a że był to weekend zalecono zgłoszenie się do kontroli do tych poradni zaraz w poniedziałek.
w por. laryngologicznej pani prof. hasman zaproponowała ostrzykiwanie naczyniaka szczepami s. pyogenes, ale miała skontaktować się z innymi ośrodkami z tego względu że nie stosowała dotychczas tego leczenia u tak małych dzieci. zaleciła nam zgłosić się za tydzień.
z kolei w por. chirurgicznej doc. dębek zaproponował jak najszybsze operacyjne usunięcie naczyniaka. stwierdził że próby ostrzykiwania różnymi preparatami zazwyczaj nie dają zadowalających efektów. tym bardziej proponował takie rozwiązanie, że u synka pojawił się wysiłek oddechowy i stan zapalny tej okolicy. mieliśmy się zgłosić do docenta na drugi dzień, a on w tym czasie miał jeszcze skonsultować ten przypadek z innymi specjalistami. na drugi dzień zapadła decyzja o operacji.
synek był operowany w 11-tej dobie życia. docent twierdził że naczyniaka udało się usunąć w całości.
niestety przebieg pooperacyjny był ciężki, ponieważ w nocy o godz 5 rano po zabiegu doszło do zatrzymania oddychania i krążenia. synek był reanimowany. na szczęcie zaczął sam oddychać w tej samej dobie o godz. 22. wywiązało się zachłystowe zapalenie płuc. na szczęcie nie wpłynęło to jak na razie na jego rozwój psychomotoryczny.
kontrolne usg operowanej okolicy brzmiały następująco:
1. usg z dn.17.08.2007( 9 dni po operacji): stan po operacji okolicy podżuchwowej lewej, ocenę operowanej okolicy utrudnia zagłębienie w miejscu rany. w okolicy podżuchwowej lewej widoczny obszar o sumarycznym wymiarze 25x17mm, hyperechogenicznym obwodzie, hypoechogenicznym centrum o wym. 13x9mm – zmieniony w węzeł chłonny z obrzękniętymi tkankami wokół lub resztka operowanej zmiany.
2. usg z dn.06.09.2007: w rzucie ślinianki przyusznej lewej widoczny hyperechogeniczny obszar z hypoechogenicznym centrum o wym. 7,7x5,5mm – węzeł chłonny? poza tym w okolicy kąta żuchwy po stronie lewej tkanki o niejednorodnej echostrukturze, wydaje się wydzielać niejednorodny obszar o mieszanej echogeniczności w wym. ok.19x11mm – zmiana resztkowa? na szyi po stronie prawej pojedyncze węzły chłonne o śred. 4,5-8mm.
3. usg z dn.11.10.2207: w okolicy blizny pooperacyjnej nie uwidoczniono odbić patologicznych. ślinianka podżuchwowa i przyuszna z pojed. węzłami chłonnymi o wym. do ok. 5,6x3,2mm, 6x3mm. poza tym echostruktura ślinianek prawidłowa. po stronie lewej nie uwidoczniono poza tym węzłów chłonnych, widoczne po stronie prawej o wym. do ok.6x5mm, 7x3,5mm.
po tym usg zalecono kontrolne badanie za 3 miesiące. wynik poniżej:
4. usg z dn.10.01.2008:
w rzucie ślinianki podżuchwowej lewej widoczny hypoechogeniczny obszar o niejednorodnej echostukturze o wym. 14,5x6mm, o policyklicznych obrysach – węzły chłonne? w przebiegu choroby podstawowej? w tej okolicy widoczne drobne węzły chłonne, największy o wym. 6,7mm.
radiolog twierdzi, że nie jest w stanie powiedzieć czy opisywana zmiana w rzucie ślinianki podżuchwowej to są węzły chłonne czy też wznowa. mówi że węzły wyglądają inaczej. pytałam o sens wykonania kt lub mri – pani dr stwierdziła, że te badania tylko po to żeby się przekonać co to jest nie mają sensu, zwłaszcza że wiążą się z koniecznością ogólnego znieczulenia. stwierdziła, że ewentualnie można nakłuć zmianę. a na kontrolne usg zaleciła zgłosic się za 3 miesiące.
kontaktowałam się telefonicznie z chirurgiem który prowadzi synka w poradni chirurgicznej. pani dr również potwierdziła że do kt i mri na razie nie ma wskazań a usg należałoby wykonać za miesiąc.
co możemy dalej zrobić, jak poprowadzić diagnostykę, do kogo się zgłosić? czy opisywana w ostatnim usg zmiana może wskazywać na wznowę? nie chcemy niczego zaniedbać i przeoczyć. czy faktycznie postawa wyczekująca jest w tym przypadku wystarczającym i dobrym rozwiązaniem. zdrowie synka jest dla nas najważniejsze.
będę bardzo wdzięczna za pomoc.
mój e-mail: azubrycka@gazeta.pl, telefon: 501152011.
z poważaniem
agnieszka zubrycka
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć. -
A/Mulesia Użytkownik poprzedniej wersji forum.
podaję maila , pod który można wysłać zdjęcia dziecka z krótkim opisem , aby założyć album
nowy adres do przesyłania zdjęć:
karolinaklaras@gmail.com
najlepsza wielkość zdjęć to : 480 x 640 piks.
_________________pozdrawiam . mama piotrusia.
Archiwalny temat