naczyniak mai-pytanie do dr wyrzykowskiego
- 14
- 0
- Pytania do doktora
-
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
panie doktorze proszę o poradę.
córka urodziła już się ze znamieniem jednak w pierwszych dobach po
urodzeniu nie był on tak widoczny. miał kolor może ton ciemniejszy od
karnacji skóry. po powrocie do domu ze szpitala nabrał on
krwisto-czerwonej barwy. jego wymiary to 8 cm na 5 cm.
jest on co raz większy. w "albumie" zamieściłam zdjęcia naczyniaka mai zrobione miesiąc temu i dzisiaj. widać jego tempo rozwoju. naczyniak ten po każdej kąpieli natłuszczam oliwką, jednak mam wrażenie że dotykanie naczyniaka sprawia ból mai gdyż zaczyna wtedy płakać. córka ma obecnie 2 m-ce waży 4 kg.
zrobiłam badanie usg 3d naczyniaka oto wynik badania:
"w badaniu usg szyi oba płaty tarczycy o wymiarach po około 16x9x8 mm, jednorodne, bez cech zmian o charakterze ogniskowym. tchawica nieprzemieszczona.
okoliczne węzły chłonne wzdłuż pęczków naczyń szyjnych i satelitarnie do biegunów dolnych obu płatów tarczycy z zaznaczonym powiększeniem do wymiarów 7x4 mm, o reaktywnych wzorcach.
śliniaki podżuchwowe i przyuszne jednorodne, z nieposzerzonymi przewodami. w okolicach kątów żuchwy z przewagą strony prawej widoczne są nieliczne węzły chłonne o wymiarach do 9x6 mm największy, reaktywne.
w okolicach bocznej szyi i naramiennej po stronie prawej widoczny jest naczyniak w przekroju czołowym 34 mm, strzałkowo 33 mm, o głębokości około 3 mm, ograniczony do tkanki tłuszczowej podskórnej. w badaniu z użyciem power dopplera obszar ten charakteryzuje bogata energia przepływów. zmiana ta nie wykazuje penetracji struktur głębiej położonych".
panie doktorze czy mam obserwować naczyniaka czy podjąć jakieś leczenie?
czy szczepienia mają wpływ na naczyniaka? maja była szczepiona tydzień temu.
Last edited by joasiaimaja on 2010-12-27, 18:57; edited 1 time in total
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć. -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowna pani; naczyniak wczesnodzieciecy w fazie wzrostu - do leczenia! nie do końca moge się zorientować, czy jest to zmiana szyi/klatki piersiowej, czy też karku. generalnie przy tak szybkim wzroscie w tym wieku - do leczenia - chirugicznie lub propranololem. pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
panie doktorze mam jeszcze jedno pytanie- leczenie podjąć teraz gdy dziecko ma 2 m-ce czy ewentualnie czekać do ukończenia 1 roku i liczyć na ewentualny proces zaniku naczyniaka? naczyniak umiejscowiony jest na karku/ramieniu.
czy dziecko 2 m-czne można poddać znieczuleniu ogólnemu gdyż boję się zastosowania leczenia propranololem?
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowna pani; oczywiścię, że mozna zastoswać znieczulenie ogólne u dziecka 2 miesięcznego. w celu oststecznej kwalifikacji do leczenia konieczne jest zbadanie dziecka... pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam panie doktorze.
tydzień temu pękł naczniak mojej córki który jest umiejscowiony na szyi/karku. wypływała z niego ropa i krew, przemywałam go emolium p. od 4 dni jestem z córką w szpitalu z rozpoznaniem zapalenia oskrzeli. został pobrany wymaz z ropniejącego naczyniaka i stwierdzono gronkowca. szpital proponuje usunięcie naczyniaka po wcześniejszym wyleczeniu gronkowca antybiotykiem. czy w tej sytuacji należy jak najszybciej pozbyć się tego naczyniaka? zdaję sobie sprawę z tego, że jest to stawianie diagnozy na odległość, gdyż nie widział pan dziecka - mieszkam na podkarpaciu. proszę o pomoc.
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
zgodnie z tym co napisałem wcześniej - usunięcie chirurgiczne to dobry pomysł. pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
panie doktorze proponuje pan usunięcie naczyniaka u mojej córki.
mam 3 pytania
1. czy należy poczekać do wygojenia się owrzodzenia naczyniaka?
lekarz przepisał mi krem fucidin 20 mg oraz argosulfan 20mg do smarowania naczyniaka oraz przemywanie wodą utlenioną rany+ opatrunek bactigras+ kąpiele w korze dębu.
2. czy wg pana zastosowanie tych leków jest sensowne aby wyleczyć owrzodzenie?
3. w tym tygodniu mamy planowane szczepienia zalecane dla niemolaków czy są przeciwskazania do szczepania w takiej sytuacji?
zaznaczę że z naczyniaka sączy się ropa i trochę krwi.
będę wdzięczna za odpowiedź
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowna pani; nie ma potrzeby czekania na wygojenie owrzodzenia. gojenie mozna prowadzić tymi lekami; ja osobiście bym zamienił argosulfan na tribiotic. proponuje nie szczepic - nie powinno sie stosować szczepień u dzieci z otwartymi ranami (zwłaszcza zropiałymi!), a przede wszystkim szczepienia stymulują wzrost naczyniaków. pozdrawiam dw
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam panie doktorze
od 2 m-cy borykamy się z wrzodziejącym naczyniakiem naszej córki mai która obecnie ma skończone 4 m-ce. stosuję opatrunek bactigras+ ttibiotic+fucidin( na przemian).
jednak po wyleczeniu jednego ogniska owrzodzenia pojawia sie następne. ciągle naczyniak krwawi i sączy się z niego ropa.
zauważyliśmy też że córka przechyla główkę tylko w lewą stronę- na prawej stronie szyi\karku ma dużego naczyniaka który ją boli i wnioskujemy że on jest powodem przechylenia główki.
dlatego zdecydowaliśmy z mężem o jak najszybszym usunięciu naczyniaka.
w związku z tym umówiłam wizytę z panem doktorem 01.02.2011r godz 20.00 w medicover.
ponieważ będziemy jechać z podkarpacia ( trasa ponad 700 km) zdajemy sobie sprawę że mogą panować złe warunki drogowe (zima) ale dotrzemy albo samochodem albo pociągiem, samolot odpada- nie ma bezpośredniego połączenia z gdańskiem a czas oczekiwania pomiędzy przesiadkami jest bardzo długi.
dlatego zależy nam na możiwości zrobienia jak nawiększej ilości badań podczas tej wizyty niezbędnych do przeprowadzenia operacji usunięcia naczyniaka córki.
1.proszę o odpowiedź czy przed wizytą u pana doktora mam zrobić córce jakieś badania itd?
2. czy przemywać ranę wodą utlenioną?
w albumie podstawiam aktualne zdjęcie naczyniaka mai.
pozdrawiam
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowni państwo; zmiana do usuniecia chirurgicznego. proponuje przemywać octeniseptem w spray-u zamiast wody utlenionej (też trochę szczypie, ale skuteczniej działa na bakterie...). z badań - morfologia z rozmazem i crp. nie wymaga innych badań, chyba, że jest pod stałą kontrola neurologiczną, czy kardiologiczną - to aktualne opinie. do zobaczenia dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam panie doktorze!
01.02.2011r. godz 20.00 jesteśmy umówieni z panem na wizytę, mamy pytanie co do terminu operacji usunięcia naczyniaka mai na którą się decydujemy.
czy byłaby możliwość zaplanowania zabiegu w terminie naszej wizyty (+/- kilka dni) ze względu na bardzo dużą odległość jaka nas dzieli od gdańska (ponad 700km oraz warunki pogodowe-zima)?
czy konieczne jest wykonanie usg narządów wewnętrznych- gdyż przeczytaliśmy o możliwości istnienia naczyniaków wewnętrznych?
obecnie naczyniak szyi mai ma wymiary ok 8cmx4cmx1cm, dziecko przyjmuje ferrum lek oraz cebion multi ze względu na stwierdzoną anemię. naczyniak ciągle ropniejący i krwawiący.
będziemy wdzięczni za odpowiedź.
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowni państwo; usg jamy brzusznej i mózgowia mozna wykonać, ale nie jest to niezbędne. co do zabiegu - możemy spróbować to zorganizować, chociaż zagwarantowanie terminu co do dnia moze byc trudne... pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
panie doktorze jeśli to nie sprawi panu dużego problemu bardzo prosimy o pomoc w organizacji zabiegu naszej córki w terminie przybliżonym do naszej wizyty u pana (01.02.2011r).
jeśli będzie trzeba to będziemy czekać z dzieckiem w gdańsku nawet tydzień i dłużej na zabieg.
jeszcze raz bardzo prosimy o pomoc w organizacji operacji.
Archiwalny temat -
Joasiaimaja Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam ponownie
panie doktorze od kilku dni zaobserwowaliśmy u mai dosyć widoczne żyły które się rozgałęziają od tego naczyniaka. w albumie głównym podstawiłam aktualne zdjęcie naczyniaka, na którym widać odchodzące żyły od naczyniaka w stronę klatki piersiowej.
nie wiem czy jest to coś niebezpiecznego?
u mai zostało również zdiagnozowane nie domknięcie komory w serduszku, jednak kardiolog twierdzi że nie przeszadza to w zastosowaniu znieczulenia ogólnego podczas zabiegu usunięcia naczyniaka.
czy muszę mieć w tej sytuacji opinię kardiologa na piśmie co do przeprowadzenia operacji?
proszę o odpowiedź.
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowni państwo; naczynia widoczne wokół to zapewne odpływ ze zmiany (typowy obraz); co do zaświadczenia - oczywiście dobrze jest przyjechać z takim zaświadczeniem. pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat