naczyniak/torbiel pod szyja u 3 letniego dziecka

  • 5
  • 0
  • Pytania do doktora
Odpowiedz
Sortuj:
  • Image
    Basia_Kaleo Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witam serdecznie,

    nie jestem pewna czy jest to pytanie do pana ale szukam jakiegoś upewnienia.

    u mojej córki (3 lata) półtora tygodnia temu zauważyliśmy guza pod brodą prawie na środku. jest on mało widoczny, i nie wiemy czy dopiero się pojawił czy był już wcześniej.

    3.10.14 byliśmy z tym u pediatry. dostaliśmy skierowanie do laryngologa, na usg, i do szpitala jakby zaczęło córkę boleć (ale nie boli).

    5.10.14 zrobiliśmy jej usg prywatnie. opis:

    "w miejscu uwypuklenia powłok w okolicy podbródkowej, nieco po stronie prawej od linii środkowej obecne są dwie zmiany torbielowate położone jedna przy drugiej. jedna torbiel o wymiarach 30 x 21 x 17 mm położona jest bardziej powierzchownie. druga torbiel, średnicy ok 8mm położona jest głębiej, u nasady języka. obie torbiele są cienkościenne, zawierają nieco niejednorodną treść płynną, są podatne na ucisk. badaniem dopplerowskim w świetle obu torbieli nie rejestruje się przepływu krwi ani obecności naczyń krwionośnych.

    węzły chłonne szyjne nie są powiększone.

    obraz ślinianek przyusznych i podżuchwowych jest prawidłowy.

    miąższ tarczycy jest prawidłowy, bez zmian ogniskowych"

    radiolog wykonujący usg skłaniał się ku torbieli ale odesłał nas do laryngologa najlepiej pracującego w szpitalu i powiedział, że pewnie jeszcze trzeba będzie zrobić tomografię. mówił też, że mogą to być 2 guzy lub jeden połączony.

    6.10.14 byliśmy u laryngologa i otrzymaliśmy informację, że jest to torbiel lub naczyniak. jeżeli torbiel to trzeba będzie wyciąć, jeżeli naczyniak to będziemy leczyć. ale jest szansa, że to naczyniak bo pewnie jest to zmiana dwukomorowa a często są właśnie takie naczyniaki. zostaliśmy zapisani na czwartek na tomografię do szpitala na oddział laryngologiczny (podobno najlepszy w warszawie).

    9.10.14 córka miała tomografię z kontrastem. opis:

    "w prawej okolicy podbródkowej widoczna jest przekraczająca linię pośrodkową, dobrze odgraniczona, jednorodna, hipodensyjna zmiana, bez wyraźnej torebki, o wymiarach 34x18x20mm i o gęstości ok. 20-39 jh (gęsty płyn oraz gęstość tkankowa - taka gęstość może być po części spowodowana podaniem środka cieniującego). zmiana nie zawiera zwapnień ani przegród. położona jest poniżej nasady języka, nieco do tyłu i poniżej od prawego mięśnia żuchwowo-gnykowego i brzuśca przedniego mięśnia dwubrzuścowego.

    węzły chłonne szyi nie powiększone.

    części kostne bez zmian podejrzanych, bez cech destrukcji.

    drobne zgrubienia śluzówki w zatoce klinowej oraz w zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej."

    po tym badaniu usłyszeliśmy od laryngologów, że wynik tk jest niejednoznaczny ale raczej skłaniają się do naczyniaka ale jeszcze wykonają kolejne usg i będą te wyniki konsultować z kolejnymi osobami.

    11.10.14 córka miała ponownie usg. opis:

    "w okolicy podbródkowej, nieco na prawo od l. pośrodkowej, uwidoczniono dwie cienkościenne torbiele, zawierające zagęszczoną treść (hyperechogeniczne odbicia z wnętrza), wym. ok. 30x18x20 i 10x8mm (głębiej położona), bez cech przepływów w świetle. otaczające węzły chłonne niepowiększone, tkanki miękkie w sąsiedztwie o prawidłowej echostrukturze."

    tu pani od usg była dla odmiany przekonana, że to jednak torbiel.

    13.10.14 były podobno porównywane te wszystkie badania przez radiologów. również opis:

    "opis usg jednoznacznie odpowiada torbieli (porównano z badaniem tk - obraz pojedynczej torbieli uzyskany w tk nie koliduje z dwiema torbielami w usg, związane jest to z bardzo cienką ścianą, torbiel w tk ma natomiast policykliczny obraz związany z nakładaniem się obrazu dwóch torbieli)."

    po tej konsultacji laryngolodzy powiedzieli, że oni mają ciągle jakieś wątpliwości, ale radiolodzy są pewni, że to torbiel więc tak to traktujemy i córka miała mieć jutro (15.10.14) zabieg. jednak przez infekcję, którą wskazują badania krwi nie została dopuszczona przez anestezjologów i zabieg ma być w późniejszym terminie.

    jednak ta cięgła niepewność trochę mnie niepokoi. zdaję sobie sprawę, że nie jest pan specjalistą od torbieli a od naczyniaków. ale może w takim razie może pan również wykluczyć naczyniaka (lub może jednak nie), i podpowiedzieć co by pan w takiej sytuacji polecał?

    pozdrawiam.

    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    oczywiście. należy nakłuć torbiel i zobaczyć treść ze zmiany - śluzowa - to torbiel, "wodnista" lub krwiście podbarwiona to malformacja limfatyczna. w takiej sytuacji należy ta treść oddać na badanie, a do środka podać coś co zamknie zmianę czyli np. doxycyklinę. pozdrawiam dariusz wyrzykowski

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Basia_Kaleo Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    lekarze wspominali, że jak już będzie zabieg to najpierw prawdopodobnie jeszcze zrobią nakłucie. tylko nie do końca mnie to uspakajało, bo wcześniej wspominali, że naczyniaka nie powinno się w ogóle ruszać - nawet nakłuwać. szkoda, że nie objaśniają tego bardziej szczegółowo jak pan to robi. mam nadzieję, że będzie to wyglądało tak jak pan to opisał. oraz, że jesteśmy w dobrych rękach:) dziękuję za odpowiedź.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Basia_Kaleo Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    witam,

    córka jest już po wycięciu torbieli jak się okazało jamy ustnej. operacja przebiegła bez powikłań i podobno udało się wszystko wyciąć, choć zostałam ostrzeżona, że takie torbiele lubią powracać niestety.

    chciałabym poprosić jeśli to możliwe o interpretację wyniku badania histopatologicznego:

    " nadesłano torbiel cienkościenną o średnicy ok. 2,5 cm.

    na przekroju torbiel dwukomorowa, wypełniona treścią galaretowatą, barwy białej.

    w obrazie histologicznym torbiele wysłane nabłonkiem jednorzędowym urzęsionym.

    w otoczeniu utkane ślinianki."

    byłabym bardzo wdzięczna za przetłumaczenie tego na bardziej zrozumiały język i zwrócenie uwagi jeżeli coś takowej wymaga.

    pozdrawiam serdecznie.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    sz. państwo; rzeczywiście zmiana okazała sie byc torbielą, najpewniej oskrzelopochodną (czyli oddzieloną, dodatkową strukturą ze śluzówką oskrzela, ponieważ tam są rzęski), po doszczętnym zabiegu temat powinien sie skończyć... pozdrawiam dw

    Zgłoś
    Archiwalny temat
  • Image
    Basia_Kaleo Użytkownik poprzedniej wersji forum.

    dziękuję panu bardzo za odpowiedź, i za to, że poświęca pan tyle czasu aby pomóc lub po prostu wyjaśnić niektóre rzeczy nam rodzicom nie mając z tego zysku.

    dziękuję jeszcze raz.

    Zgłoś
    Archiwalny temat
Wesprzyj nas ❦