naczyniak u plodu - pytanie do p. dr wyrzykowskiego
- 5
- 0
- Pytania do doktora
-
Lenka2009 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
witam !
z góry przepraszam za przydługi wstęp, ale myślę, że im więcej informacji tym lepiej.
córka ma się urodzic 8 grudnia. w 21 tygodniu ciąży badanie usg wykazało "w okolicy szyi płodu widoczną zmianę torbielowatą o śr. 2,5 cm, nie zniekształcającą twarzy płodu". powtórzyliśmy badanie u innego lekarza w 22 tyg., który stwierdził w okolicy przedniej sciany szyi w okolicy podbródkowej strukturę hypoechogeniczną, wielokomorową o łącznym wymiarze 23x16 mm, bez wyraźnego przepływu naczyniowego". niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie co to jest i czym grozi ? w 24 tygodniu ciąży zrobiono badania w czmp w łodzi. lekarz określił zmianę jako naczyniak limfatyczny szyi: "w okolicy podrzuchwowej prawej widoczna przestrzeń z licznymi torbielkami (o śr. do 8 mm) o wym. 29x18x34 mm. bez wyraźnych przepływów kd i pd. prawidłowy zarys żuchwy po stronie naczyniaka". badanie powtórzyliśmy jeszcze w 30 i 34 tygodniu ciąży. naczyniak "bez progresji zmiany" - nie powiększył się, mimo, że płód urósł. szczegółowe i wielokrotne badania nie wykazały żadnych innych wad ani niepokojących objawów. dziecko rozwija się prawidłowo, ciąża również przebiega bez problemów.
i teraz pytania:
- czy na podstawie tych badań można stwierdzic, że jest to naczyniak limfatyczny ?
- czy naczyniak może byc problemem podczas porodu naturalnego - czy bezpieczniejsze byłoby cesarskie cięcie ?
- czy poród musi odbywac się w specjalistycznym szpitalu czy może ocena zmiany może byc przeprowadzona "na spokojnie", np. po kilku dniach ?
pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź !
UWAGA! Temat może zawierać zdjęcia zaloguj się by je zobaczyć. -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowni państwo; z opisu, lokalizacji itd. wyglada najbardziej na malformację limfatyczną, zmiana nie jest bardzo duża, więc nie ma chyba bezwzględnych wskazań do porodu cieciem (do decyzji położnika); poród oczywiście w szpitalu specjalistycznym, korzystna ocena stanu zmiany, dróg oddechowych itd. bezpośrednio po porodzie. pozdrawiam dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Lenka2009 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
bardzo dziękuję za szybka odpowiedź !
poród najprawdopodobniej bedzie odbywał się w iczmp w łodzi. mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. boje się tylko, czy trafimy tam na dobrego specjalistę, bo szybka diagnoza jest bardzo ważna. jesli okaże się, że to rzeczywiście jest malformacja limfatyczna - to jakie leczenie się stosuje ? ta zmiana nie zanika, więc czy istnieje możliwość jej wycięcia i kiedy robi sie takie zabiegi ? wiem, że może zbyt wybiegam w przyszłość, ale chcielibysmy z żoną być przygotowani.
mieszkamy w nysie (woj.opolskie) - czy w naszej okolicy jest jakiś specjalista którego mógłby nam pan polecić ? najchetniej wybralibysmy się po porodzie do pana, ale podróż do gdańska z noworodkiem może być trochę trudna.
pozdrawiamy serdecznie
celina i tomasz
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowni państwo; iczmp to dobre miejsce. malformacje limfatyczne leczy się operacyjnie, lub ostrzykiwaniem środkiem sklerotyzującym, np. picibanil, doxycyklina itd. leczenie można zastosować w dowolnym czasie, chociaż czasem w pierwszych miesiącach życia malformacje potrafią zmniejszyć się i pozostawać niewielkie przez miesiące i lata. powodzenia dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat -
Lenka2009 Użytkownik poprzedniej wersji forum.
bardzo dziękujemy za odpowiedź ! cieszymy się, że "dotarliśmy" do pana doktora, dzięki czemu łatwiej będzie nam zmierzyc się z tym problemem. choc będzie to trudne, żona jest teraz kłębkiem nerwów (dwa razy poroniła a teraz coś takiego) i chętnie pojechałaby rodzic do gdańska, żeby jak najszybciej nasza córka trafiła do pana... czy uważa pan, że to dobry pomysł i przyspieszyłoby leczenie ?
jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy
celina i tomasz
Archiwalny temat -
A/Wyrzykowski Dar Użytkownik poprzedniej wersji forum.
szanowni państwo; nie zawsze przyśpieszenie leczenia to rozwiązanie optymalne. być może zmiana bedzie niewielka i przez dłuższy czas nie bedzie wymagała leczenia. proponuję spokojnie urodzić "blisko domu", w wykwalifikowanym ośrodku i zobaczymy potem jaka jest skala problemu. powodzenia dariusz wyrzykowski
Archiwalny temat